Tuoksufoorumi on siirretty uudelle palvelimelle ja samalla yli kymmenen vuotta vanha phpbb-ohjelmisto päivitettiin tuoreimpaan versioon.
  • Foorumi toimii nyt kivasti myös puhelimissa ja muissa mobiiliselaimissa.
  • Vuosia jumissa ollut sähköpostin lähetys on myös korjattu, ja nyt uusien tilien rekisteröiminen ja salasanojen palautuslinkkien lähettäminen onnistuu taas.
  • Lisäksi liitetiedostojen lisääminen on taas sallittua, eli kuvia ei tarvitse käydä erikseen lisäämässä johonkin ulkoiseen kuvapalveluun.
  • Jos tarvitset apua tilin aktivoimisessa tai jokin muu toiminto on rikki, voit lähettää viestin admin miukumauku tuoksufoorumi pistefi.
t. Ylläpito

Joulukuun tuoksutapaaminen Helsingissä

Vapaata keskustelua foorumille rekisteröityneille. Ei näy vierailijoille - ja hakukoneiden botit eivät käy täällä.

Valvojat: Kamicha, Gogol, Mohn

mukael
Viestit: 782
Liittynyt: 02 Huhti 2012, 12:26
Tuoksuni: http://www.fragrantica.com/member/198063/
Paikkakunta: Helsinki

Re: Joulukuun tuoksutapaaminen Helsingissä

Viesti Kirjoittaja mukael »

Mä haistelin eilen iltamyöhäsellä vielä kotona joitain kukkaisia tuoksuja ja tuntui että kaikkeen ilmestyi vähän eritteitä...

Aloitin myös altistustestit samointein! Tungin pullon nuuhkittavaksi kumppanilleni ilman sen nimen näyttämistä tai mitään ennakkotietoja ja kysyin että mitäs tästä tuumit:

- Hmmmm... Tulee mieleen sellanen violetti joku vartalosuihke mitä mulla oli joskus ajat sitten, se oli ehkä laventelia tai jotain semmosta *nuuhkiminen jatkuu* Joo, ihan hyvä.

- Entä muuta? Onko puinen, onko kukkainen, onko makea, kuiva? Onko raskas tai kevyt? Onko likainen tai puhdas? Tms...

- *nuuhkiminen jatkuu* Tässä on niinku semmonen raudan tuoksu kans. Tai teräsputki. Tai siis ku on pienenä jäänyt jäiseen teräsputkeen kieli kiinni ja sitten maistuu se metalli ja veri. Haisee vähän niinku pahalta mut kuitenki ihan hyvältä. Tuoksuu vähän kalalta.

- Noni. Munki mielestä siinä haisee kala ja semmonen verisyys.

- Oikeastaan vähän niinku sellanen verinen räkä siinä tuoksun seassa.

- *kerron mistä kyse ja muiden kokemuksista...*

- Aijjaa. Ei se musta niin pahalta haise.

Uusia uhreja odotellessa...
Avatar
Anna
Viestit: 1314
Liittynyt: 21 Huhti 2012, 20:08
Viesti:

Re: Joulukuun tuoksutapaaminen Helsingissä

Viesti Kirjoittaja Anna »

Haha loistavaa :laughing-rolling:
Sumukorento
Viestit: 1268
Liittynyt: 01 Heinä 2012, 18:34
Tuoksuni: Tuoksulistani löytyy tällä samalla nimellä Fragranticasta. Rakastan metsäisiä, unisex-tyyppisiä tuoksuja, mutta olen myös vannoutunut orvokki-fani. Inhoan kookosta kaikissa muodoissaan.
suosikkituoksujani:

Moschino: Couture
Balmain: Balmain de Balmain
Balenciaga: Paris
Le Labo: Chant de Bois
L'occitane: Notre Flore Iris
Ostoslista: 1. Tom Ford Violet Blonde
2. Serge Lutens: Chergui
3. Serge Lutens: Bois de Violette

Re: Joulukuun tuoksutapaaminen Helsingissä

Viesti Kirjoittaja Sumukorento »

Mielenkiintoista :clap:

Uskoisin, että paljon tässäkin vaikuttaa omat kokemukset. Terveydenhuollossa työskentelevillä on omat hajumuistonsa mätivistä haavoista, muilla esim. synnytykset, teurastamon haju tai kokemus kielestä metallitangossa pakkasella. :D
Avatar
Eeva
Viestit: 865
Liittynyt: 26 Maalis 2012, 12:24

Re: Joulukuun tuoksutapaaminen Helsingissä

Viesti Kirjoittaja Eeva »

Mahtavaa Mukael! Keep on reporting! :enkeli:
Avatar
Aigu
Viestit: 1135
Liittynyt: 28 Maalis 2012, 11:32
Tuoksuni: Tuoksukaappini on tällä hetkellä tyhjentymään päin ja pyrin välttämään uusia ostoksia. Kaupallisista tuoksuista käytän:

Galimard: Aventure
Dior: Eau Sauvage
Guerlain: L'Instant
Chanel: Egoiste
Dior: Diorella

Naistentuoksuissa tuoksumakuni on Chypre. Piste. :D
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Joulukuun tuoksutapaaminen Helsingissä

Viesti Kirjoittaja Aigu »

Huhhuh... ihan alkoi ällöttää pelkkä kuvausten lukeminenkin. Mukavaa, kun joku muu voi kokea nämä tuoksut, niin itse ei tarvitse... :mrgreen:
Monsieur Christian Aigu,
Tuoksuintoa vuodesta 1977
monsieuraigu.blogspot.com
Vastaa Viestiin