Tuoksufoorumi on siirretty uudelle palvelimelle ja samalla yli kymmenen vuotta vanha phpbb-ohjelmisto päivitettiin tuoreimpaan versioon.
  • Foorumi toimii nyt kivasti myös puhelimissa ja muissa mobiiliselaimissa.
  • Vuosia jumissa ollut sähköpostin lähetys on myös korjattu, ja nyt uusien tilien rekisteröiminen ja salasanojen palautuslinkkien lähettäminen onnistuu taas.
  • Lisäksi liitetiedostojen lisääminen on taas sallittua, eli kuvia ei tarvitse käydä erikseen lisäämässä johonkin ulkoiseen kuvapalveluun.
  • Jos tarvitset apua tilin aktivoimisessa tai jokin muu toiminto on rikki, voit lähettää viestin admin miukumauku tuoksufoorumi pistefi.
t. Ylläpito

Mitä haistelet tänään?

Tule mukaan puhumaan hajuvesistä, tuoksuista, parfyymeista ja partavesistä niin paljon kuin sielu sietää!

Valvojat: Kamicha, Gogol, Mohn

Avatar
Koomitus
Viestit: 318
Liittynyt: 03 Marras 2015, 13:26

Re: Mitä haistelet tänään?

Viesti Kirjoittaja Koomitus »

Zanfess kirjoitti:No se minun eka aventus dekantti oli sitten feikki, se oli tota club de nuittia. Mutta eipä tuo haittaa, koska tuokin on tosi hyvä tuoksu omasta mielestäni.
Mä en ole haistanut Aventusta koskaan, mutta Club de Nuitia vaivasi minusta sama kuin useita muitakin headspace-analyysillä ripattuja klooneja. (Tai, no, tämä on tällainen innokkaan maallikon teoria, mutta keksikää itse parempi). Kun hajupilvi skannataan kaasukromatografilla tai vastaavalla, saadaan ikään kuin pysäytyskuva tai tilannekatsaus kymmenien tai satojen erilaisten ja herkästi (iholla tms.) reagovien molekyylien suhteellisista määristä. Ja kun sama ohikiitävä vaikutelma tuotetaan aivan eri raaka-aineista, voi lopun jo melkein arvata. Klooni on ohikiitävän hetken hämmästyttävän samanlainen, mutta täysin eri raaka-ainepaletti kehittyy iholla täysin eri tavalla.
Klooneihin erikoistuneet lafkat (Armaf, Zara sun muut) tyypillisesti kloonaavat esikuvansa alun ja loppu on just sitä mitä sattuu tulemaan. Club de Nuitissa en voinut arvioida sen uskollisuutta esikuvalle, mutta drydown oli minusta halpa ja kemiallinen. Saman talon Tres Nuit (suom. "Ihan yössä") kääntyi vieläkin dramaattisemmin kurssiltaan ja mulla oli kiire saada se iholta pois jo muutaman minuutin jälkeen.
Manceran Cedrat Boise on aivan epäilemättä elämänsä velkaa Aventukselle, mutta se on selvästi kokeneen parfymöörin 'reverse-engineered' tulkinta, koska sen rakenne ja nuottien erottelu ovat totaalisen hallittuja halki ihoevluution. Ja mikä tärkeintä, se tuoksuu hyvältä. (Epäilen suorastaan, voisiko Creed edes saada aikaan jotain näin laadukasta ja moitteetonta.)
Zanfess kirjoitti:Koomituksen lähettämät näytteet tuli, mutta pikaisella ja flunssaisella haistelulla siellä ei ollut oikein mitään mikä olisi miellyttänyt. Paljon "huulipunamaisia" tuoksuja ja guerlainin vetiver oli taas vähän liian haastava alussa, drydownista kyllä ihan tykkäsin.
(Palaan tähän kohta)
Avatar
Jules
Viestit: 366
Liittynyt: 22 Syys 2012, 19:21

Re: Mitä haistelet tänään?

Viesti Kirjoittaja Jules »

Zanfess kirjoitti:No se minun eka aventus dekantti oli sitten feikki, se oli tota club de nuittia. Mutta eipä tuo haittaa, koska tuokin on tosi hyvä tuoksu omasta mielestäni.
Mitä Aventukseen tulee, niin sekä omaan että monen muun makuun parempi versio siitä on Micallefin Royal Vintage - mutta tuote-erän "onnistuminen" näyttelee suurta osaa. Silloin kun kaikki on kohdallaan tuoksu on Aventusta parempi ja se kestää kauemmin.
Viimeksi muokannut Jules, 11 Syys 2017, 17:14. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Zanfess
Viestit: 31
Liittynyt: 16 Elo 2017, 09:55
Tuoksuni: Käytössä:
Creed Aventus
Creed Green Irish Tweed
Creed Silver Mountain Water
Burberry London
Thierry Mugler A*Men
Amouage Jubilation XXV
Ostoslista: Hankintalistalla lisää Aventusta ja mieli tekis testata Tom Fordeja ja Bondeja.

Re: Mitä haistelet tänään?

Viesti Kirjoittaja Zanfess »

Jules kirjoitti:
Zanfess kirjoitti:No se minun eka aventus dekantti oli sitten feikki, se oli tota club de nuittia. Mutta eipä tuo haittaa, koska tuokin on tosi hyvä tuoksu omasta mielestäni.
Mitä Aventukseen tulee, niin sekä omaan että monen muun makuun parempi versio siitä on Micallefin Royal Vintage - mutta tuote-erän "onnistuminen" näyttelee suurta osaa. Silloin kun kaikki on kahdallaan tuoksu on Aventusta parempi ja se kestää kauemmin.
Tästä en ole ikinä kuullutkaan, olisipa mielenkiintoista päästä nuuhkimaan!

Eilen hassuttelin alkupäivän oud woodilla ja kun siitä loppui potku niin laitoin jubilation XXV. Molemmat kyllä tosi hyviä syys/talvituoksuja. Tosin sama kirous vaivaa kuin esim club de nuitia/aventusta ja kymmeniä muita, eli tyttöystävä ei tykkää yhtään. Tuntuu että ainoa tuoksu mistä tyttöystävä tykkää enää on molecule 01 ja git. Kovasti se yrittää tykätä muistakin mutta päivän tai kahden jälkeen se sanoo että ei olekaan hyvä ja sitte mennäänkin nopeasti jo siihen että en voi käyttää enää ollenkaan kyseisiä tuoksuja. Päänsärkyä tms ei ikinä tule, mutta ilmeisesti hän vaan tykkää miedoista ja raikkaista tuoksuista jotka eivät tunkeile vaan pysyvät ihon lähellä. Eli käytännössä käsisaippuasta :D
Avatar
Jules
Viestit: 366
Liittynyt: 22 Syys 2012, 19:21

Re: Mitä haistelet tänään?

Viesti Kirjoittaja Jules »

" mutta ilmeisesti hän vaan tykkää miedoista ja raikkaista tuoksuista jotka eivät tunkeile vaan pysyvät ihon lähellä."

Nyt taisi löytyä: Muschio Bianco (Acca Kappa).
Avatar
Koomitus
Viestit: 318
Liittynyt: 03 Marras 2015, 13:26

Re: Mitä haistelet tänään?

Viesti Kirjoittaja Koomitus »

Tämä on ennen kaikkea annostelukysymys. Juuri mikään ei ole niin raakaa ja karseaa kuin "mieto ja raikas" yliannosteltuna.
Ja toisaalta väitän, että vaikkapa Tabac Blond extrait on parhaimmillaan silloin, kun siihen etäämpää tuskin kiinnittää huomiota.
Avatar
Jules
Viestit: 366
Liittynyt: 22 Syys 2012, 19:21

Re: Mitä haistelet tänään?

Viesti Kirjoittaja Jules »

Koomitus kirjoitti:Tämä on ennen kaikkea annostelukysymys.
Näin se on! Ensin ovesta on tultava mies, sitten tuoksu - ei toisin päin :) .
Avatar
Koomitus
Viestit: 318
Liittynyt: 03 Marras 2015, 13:26

Re: Mitä haistelet tänään?

Viesti Kirjoittaja Koomitus »

Miten on, Zanfess, mihin kehon kohtiin sinä tavallisesti laitat tuoksua? Vaikka ranteen sisäpuoli on hyvä alusta uuden tuttavuuden imppaamiselle, tuoksu voi myös ylikorostua, kun jatkuvasti edestakaisin heiluvat kädet kylvävät sitä huoneilmaan. Se voi helposti ärsyttää varsinkin hajusteista piittaamatonta, kun tuoksu hiipuilee uudestaan ja uudestaan vain tullakseen seuraavalla heilautuksella ohittamattomammin huomatuksi.

Jokaisen tuoksun kanssa täytyy vain ajan kanssa löytää se annostelumenetelmä, jonka lopputuleman ainakin kaikkein välttämättömimmät läheisesi (itsesi lisäksi) vähintään hampaat irvessä sietävät. Itse laitan tuoksua tyypillisesti vain vaatteiden alle. Rintakehään tähdätty annos esimerkiksi antaa kaula-aukon kautta kantajalle itselleen aika voimakkaan hajuaistimuksen, vaikka kohtelisi sivullisia armeliaammin.
Myös kyynärtaive toimii pitkän hihan alla - vaikka vähän voimakkaammallakin tuotteella.
Zanfess
Viestit: 31
Liittynyt: 16 Elo 2017, 09:55
Tuoksuni: Käytössä:
Creed Aventus
Creed Green Irish Tweed
Creed Silver Mountain Water
Burberry London
Thierry Mugler A*Men
Amouage Jubilation XXV
Ostoslista: Hankintalistalla lisää Aventusta ja mieli tekis testata Tom Fordeja ja Bondeja.

Re: Mitä haistelet tänään?

Viesti Kirjoittaja Zanfess »

Hyviä pointteja, tuota vaatteiden alle suihkuttamista vois kokeilla. Tyypillisesti käytän kolmea suihkaisua, kaulalle molemmin puolin yksi ja oikeaan ranteeseen yksi, jonka jälkeen käytän ranteita yhdessä että vasuriinkin tarttuu. Jos lähden illanviettoon tai ulos niin saatan laittaa molempiin ranteisiin oman suihkaisun ja niskaan yhden. En ole varmaan ikinä elämässä käyttänyt kerralla yli viittä suihkaisua, mutta tuo suihkujen lokaatio voi tosiaan olla sellanen mihin kiinnittää huomiota. Huomenna kokeilen paidan alle.
wadeboss
Viestit: 14
Liittynyt: 08 Syys 2017, 20:35
Tuoksuni: Tuoksuni löytyy fragranticasta.

https://www.fragrantica.com/member/948031/
Ostoslista: https://www.fragrantica.com/member/948031/

Re: Mitä haistelet tänään?

Viesti Kirjoittaja wadeboss »

Kotioloissa yksi suhaus keskelle rintaa, T-paidan alle on ollut minullekkin toimivin. Jos miedompi tuoksu niin ehkä kaulalle vielä toinen suhaus.

Kaupungille tai shoppailemaan lähtiessä tykännyt laittaa enemmän. Hiuksiin, kaulaan, korvien taakse, niskaan.. 2-4 suhausta yleensä.


Vielä ei ole tullut niin vahvaa tuoksua vastaan että ei voisi käyttää sisätiloissa / lähikontaktissa. Jos ihminen erityisen herkkä tuoksuille, niin se voisi kyllä aiheuttaa ongelmia joidenkin tuoksujen kanssa ellei kaikkien, riippunee tapauksesta.

Nasomatton Black Afghano oli kyllä aika paha testivaiheessa... 1 suhaus paidan alle ja 1 kaulalle oli liikaa.. joutui tyttöystävä etsimään astmalääkkeen kun otti niin henkeen :/ Ei siinä.. äkkiä pesemään kaulalta myrkyt pois ja 1 suhaus paidan alla olikin sitten ihan ok.


Ranteista. Itselle ollut huonoin paikka. Ei vaan siellä kestä hajut. Hankautuvat aina jotain vasten, käsien pesu ym.
wadeboss
Viestit: 14
Liittynyt: 08 Syys 2017, 20:35
Tuoksuni: Tuoksuni löytyy fragranticasta.

https://www.fragrantica.com/member/948031/
Ostoslista: https://www.fragrantica.com/member/948031/

Re: Mitä haistelet tänään?

Viesti Kirjoittaja wadeboss »

Tabarom Antonio Visconti: Jännä metsäinen ja raikas tupakki.

Amouage Reflection Man: Tuoksahtaa kyllä hieman Le Malelta mutta on tämä selvästi eri tuoksu. Raikkaampi aluksi ja saippuaisempi. Amouage laatua kyllä.. mutta ehkä hieman tylsähkö. Liian mieto.. aika skin scent tunnin jälkeen.

Chanel Allure homme & Edition Blanche: Nämä yllätti positiivisesti laadullaa, kaupoissa näitä kyllä monesti testannut.. mutta nyt pitkästäaikaa iholla nämä tuoksuu lähes niche tuoksuilta. Parhaimmat nichet toki ihan eri luokkaa.

Amouage Memoir man: Savu joka tuoksuu raikkaalta, vihreältä ja "kylmältä". Savu, wormwood, minttu, basilika tulee esille parhaiten. Erittäin mielenkiintoinen ja laadukas mutta ei mene ostoslistalle.

Prada Amber pour Homme: Tästä aina jotenkin tykännyt, muistuttaa omaan nenään vähän doven saippuaa.

Sospiro Misterioso
: Ihan laadukas amber tuoksu mutta vetiver ja patsuli ei oikein sovi ton amberin kanssa imo. Tulee mieleen joku puliukko joka ei ole pessyt vaatteita vuosiin :D Ei huono, mutta ei vaan minun tyylinen.

Akaba Antonio Visconti: Aavistuksen yrttinen, makea tupakki haju. Pikkasen sitruunaakin taustalla. Aika hyvä! Tupakki saisi kyllä tuoksua selkeämmin ja voisi myös olla vähän vahvempi.

Costume National 21: Alussa tuoksahti vähän Manmaden Sweet Tobaccolle mutta muuttui ihan eri tuoksuksi sekunneissa. Vähän saippuainen ja kuiva amber.

Kiitoksia Koomitukselle sujuvista vaihtokaupoista :)
Viimeksi muokannut wadeboss, 13 Syys 2017, 18:26. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Zanfess
Viestit: 31
Liittynyt: 16 Elo 2017, 09:55
Tuoksuni: Käytössä:
Creed Aventus
Creed Green Irish Tweed
Creed Silver Mountain Water
Burberry London
Thierry Mugler A*Men
Amouage Jubilation XXV
Ostoslista: Hankintalistalla lisää Aventusta ja mieli tekis testata Tom Fordeja ja Bondeja.

Re: Mitä haistelet tänään?

Viesti Kirjoittaja Zanfess »

Jules kirjoitti:
Zanfess kirjoitti:No se minun eka aventus dekantti oli sitten feikki, se oli tota club de nuittia. Mutta eipä tuo haittaa, koska tuokin on tosi hyvä tuoksu omasta mielestäni.
Mitä Aventukseen tulee, niin sekä omaan että monen muun makuun parempi versio siitä on Micallefin Royal Vintage - mutta tuote-erän "onnistuminen" näyttelee suurta osaa. Silloin kun kaikki on kohdallaan tuoksu on Aventusta parempi ja se kestää kauemmin.
Sattuuko löytymään tätä litkua sinulta? Olisin kiinnostunut ostamaan pikku näytteen/dekantin :)
Avatar
Jules
Viestit: 366
Liittynyt: 22 Syys 2012, 19:21

Re: Mitä haistelet tänään?

Viesti Kirjoittaja Jules »

"Sattuuko löytymään tätä litkua sinulta? Olisin kiinnostunut ostamaan pikku näytteen/dekantin :)"

Kiitos kysymästä, Zanfess! Minulla sattuu olemaan koko pullo kyseistä litkua. Ennen sen ostamista tilasin siitä parikin näytettä First in Fragrancesta, ja ne olivat näköjään sitä parempaa tuote-erää. Siis samantapaista laatuvaihtelua kuin usein näyttää olevan Creedin GIT:ssä.

Auttaisin kyllä mielelläni, mutta kun asun Ruotsissa, ja lähin postikin sattuu olemaan 20 kilometrin päässä - tai ICA, jossa on postipalveluja - lähin varsinainen posti on 50 km:n päässä, niin hommassa on omat hankaluutensa - etenkin kun minulla ei ole edes tyhjiä näyteputkiloita...

Saat näytteen varmasti helpommalla muualta. Onnea matkaan!

PS. Jos Sinulle passaa, niin voinhan suihkuttaa tuoksua lapulle ja lähettää sen sinulle. Antaisihan se kuitenkin vähän osviittaa.
Avatar
Kamicha
Viestit: 3316
Liittynyt: 28 Maalis 2012, 20:24
Tuoksuni: Vihreät
Un Jardin En Mediterranee, Hermes
Herba Fresca, Guerlain
Untitled, Maison Martin Margiela
Infusion di Vetiver, Prada
Fico di Amalfi, Aqua di Parma
Eloge du Traitre, Etat Libre d'Orange
Thundra, Profumum Roma
The Smell of Weather Turning, Lush, mini
Green, Diesel, mini
Ninfeo Mio, Annick Goutal, dekantti

Itämaiset
Douce Amere, Serge Lutens
Le Feu, Issey Miyake
L'Or, Torrente
All About Eve, Joop
Aziyade, Parfum d'Empire
Type D, Henrik Vibskov
Poison, Dior, mini

Ambrat ja muut pihkat
Ambre Sultan, Serge Lutens
Ambre Precieux,Maitre Parfumeur et Gantier
Ambra, Etro
Amber, l'Occitane
L' Air du Desert Marocain, Tauer, dekantti
Amber Oud, By Kilian, mini
Sables, Annick Goutal, dekantti
Fiori di Ambra, Profumum Roma, dekantti
Myrrhe Ardente, Annick Goutal, dekantti

Savut

Ambre Narguile, Hermes
Avignon, Comme des Garçons
Tea for Two, L'Artisan (minulle tämä on savu)

Vaniljat ja gourmandit

Vanille Absolu, Montale
Spiritueuse Double Vanille, Guerlain, dekantti
Tonka Imperiale, Guerlain, dekantti
Mandorlo di Sicilia, Aqua di Parma
Jeux de Peau, Serge Lutens
Woodcoffee, Comme des Garçons

Puu ja vetiveri
Chene, Serge Lutens
Indochine, Parfumerie Generale
Sycomore, Chanel
Absinth, Nasomatto
Fille en Aiguilles, Serge Lutens

Työtuoksut, sitrus ja raikkaat mausteet
Voyage, Hermes
Poivre Samarcande, Hermes, mini
Light Blue, Dolce & Cabbana

Kukat
Iris Pallida, L'Artisan
Jasmin et Cigarrette, Etat Libre d' Orange
L'Essence, Balenciaga
L'Ombre Dans l'Eau, Diptyque, dekantti

Aromaattiset, mausteiset
Gris Clair..., Serge Lutens

Pehmeät ihotuoksut, myskit ja nahka
"M", Six Scents, series three
Musc Ravageur, Frederick Malle, mini
Duel, Annick Goutal, mini
L, Lolita Lempicka
-----------------------------------------------------
Näistä voisin luopua:
Un Jardin Sur Le Nil, Hermes
Pepper, jasmin... , Korres
Au Masculin, Lolita Lempicka
Ostoslista: Aikataulutetut:
The Different Company, Jasmin de Nuit
James Heeley, Esprit du Tigre
L'Artisan, Dzing!
Olfactive Studio, Lumiere Blanche
Byredo, Bullion
Mark Buxton, Sleeping With Ghosts

Harkinnassa:
Guerlain, Jicky (saa ostaa heti jos tulee vintage hyvään hintaan vastaan)
Annick Goutal, Encens Flamboyant
Olfactive Studio, Autoportrait
Comme des Garcons, Jaisalmer
YS Uzac, Pohadka
Diptyque, Eau Lente
Diptyque, Eau Duelle
Serge Lutens, Bois de Violette
Serge Lutens, Fumerie Turque
L'Artisan, Bois Farine
Agonist, Black Amber
Comme des Garcons, Luxe Patchouli
Parfumerie Generale, Aomassai
Annick Goutal, Chevrefeuille
Paikkakunta: Helsinki

Re: Mitä haistelet tänään?

Viesti Kirjoittaja Kamicha »

Olen kyllästänyt itseni Standardilla.
Oh deer.
wadeboss
Viestit: 14
Liittynyt: 08 Syys 2017, 20:35
Tuoksuni: Tuoksuni löytyy fragranticasta.

https://www.fragrantica.com/member/948031/
Ostoslista: https://www.fragrantica.com/member/948031/

Re: Mitä haistelet tänään?

Viesti Kirjoittaja wadeboss »

Sospiro Accento ekaa kertaa kunnon testissä. Ananas, terästetty myskillä,kukkasilla ja mausteilla. Ei ollenkaan huono unisex tuoksu.
liisa
Viestit: 74
Liittynyt: 17 Huhti 2016, 13:02
Tuoksuni: Tein parfumo.net :iin profiilin samalla nimellä.
Sinne olen listannut tuoksujani, 30ml ja isommat.

Re: Mitä haistelet tänään?

Viesti Kirjoittaja liisa »

Zoologist Elephant oli tupsahtanut postilaatikkoon.
Alkaa vihreänä ja viikunaisena, vähän kukkia seassa. Lämpiää nopeasti kaakaon ja santelin kanssa, kyllä ihan tropiikkia tavoittelee. Aika ihana ensivaikutelma, täytyy laittaa käyttökokeiluhin heti :dance: .
Vastaa Viestiin