Sivu 1/1

Lontoo

Lähetetty: 28 Touko 2012, 23:39
Kirjoittaja tigrushka
Tämä lista pohjautuu pitkälti vuoden 2007 Basenotes Lunchin päiväohjelmalle, mutta tein joitain omia lisäyksiä (ja tulen tekemään niitä lisää, mutta aloitetaan näillä).

Les Senteurs www.lessenteurs.com
71 Elizabeth Street Belgravia, London SW1W 9PJ
tube: Victoria, Sloane Square

Jo Malone http://www.jomalone.co.uk
150 Sloane Street, London SW1X 9BX
tube: Sloane Square

Parfums de Nicolaï www.pnicolai.com
101A Fulham Road Chelsea, London SW3 6RH
tube: South Kensington

Roja Dove Haute Parfumerie www.rojadove.com
Urban Retreat, 5th Floor, Harrods
Knightsbridge, London SW1
tube: Knightsbridge

Ormonde Jayne www.ormondejayne.com
The Royal Arcade, 28 Old Bond Street, London W1S 4SL
tube: Green Park

Penhaligon's www.penhaligons.co.uk
16 Burlington Arcade, London W1J 0PL
tube: Green Park

Re: Lontoo

Lähetetty: 15 Heinä 2013, 13:24
Kirjoittaja finanna
Kannattaa käydä myös Harrodsin tuoksuosastolla, 87-135 Brompton Rd Knightsbridge, London SW1X 7XL (Knightsbridge tube). Jos on jäätävän posh niin myyjä palvelee auliisti ja lastaa kassisi puolilleen näytteitä. Bondin tietyt exclut löytyvät vain tuolta.

...ja jos rahaa ja haisteluintoa löytyy vielä kotimatkalla niin Chanelin excluja saa Heathrow'n 3-terminaalin tax freestä. Myyjällä on tosin varsin usein :text-blondmoment: mutta palvelu on hyvää. Hermesin putiikkiexclut löytyvät puolestaan merkin omasta liikkeestä.

Re: Lontoo

Lähetetty: 15 Heinä 2013, 13:43
Kirjoittaja tigrushka
Dover Street Market http://london.doverstreetmarket.com/
17-18 Dover Street, London W1S 4LT, UK
tube: Green Park

Tuolla hyvä valikoima Comme des Garçons -tuoksuja. Myös näppärästi lähellä sekä Penhaligonin että Ormonde Jaynen putiikkeja.

Re: Lontoo

Lähetetty: 01 Syys 2015, 01:27
Kirjoittaja calypso
Olen lähdössä perjantaina Lontooseen joten nämä haisteluvinkit otan kyllä vastaan. :music-guitarred: Harmi kun ei lennetä Heathrown kentältä vaan Gatwickin. Minkähänlainen mahtaa tuolla olla valikoima, onko siellä mitään?

Re: Lontoo

Lähetetty: 04 Huhti 2016, 16:03
Kirjoittaja Koomitus
Valitettavasti ensi käden kokemus puuttuu, mutta edustettuna näkyy olevan mielenkiintoista nisse-osastoa. Nettikauppansa ainakin on käytettävyydeltään ja silmäkarkiltaan alan parhaita.

Bloom Perfumery
4 Langley Ct
London WC2E 9JY