Tuoksufoorumi on siirretty uudelle palvelimelle ja samalla yli kymmenen vuotta vanha phpbb-ohjelmisto päivitettiin tuoreimpaan versioon.
  • Foorumi toimii nyt kivasti myös puhelimissa ja muissa mobiiliselaimissa.
  • Vuosia jumissa ollut sähköpostin lähetys on myös korjattu, ja nyt uusien tilien rekisteröiminen ja salasanojen palautuslinkkien lähettäminen onnistuu taas.
  • Lisäksi liitetiedostojen lisääminen on taas sallittua, eli kuvia ei tarvitse käydä erikseen lisäämässä johonkin ulkoiseen kuvapalveluun.
  • Jos tarvitset apua tilin aktivoimisessa tai jokin muu toiminto on rikki, voit lähettää viestin admin miukumauku tuoksufoorumi pistefi.
t. Ylläpito

Yleistä kosmetiikkahöpinää

Vapaata keskustelua foorumille rekisteröityneille. Ei näy vierailijoille - ja hakukoneiden botit eivät käy täällä.

Valvojat: Kamicha, Gogol, Mohn

Avatar
Kosmoskukka
Viestit: 2426
Liittynyt: 01 Kesä 2012, 19:14
Tuoksuni: http://www.fragrantica.com/member/26278/
Ostoslista: Tämä vaihtelee kuukausittain. Joten.. en laita tänne mitään, mutta fragranticalta voi katsoa "tahto" listaa. Sitä päivitän.
Paikkakunta: Oulu

Re: Yleistä kosmetiikkahöpinää

Viesti Kirjoittaja Kosmoskukka »

^ :enkeli:
Sun tarviis tehä listaus että tyydyttyisi muidenkin uteliaiden tiedonhalu :aurinko:
Thougts begome things... choose the good ones!
Avatar
jenjen
Viestit: 227
Liittynyt: 29 Joulu 2012, 21:09

Re: Yleistä kosmetiikkahöpinää

Viesti Kirjoittaja jenjen »

Mun piti nyt tulla suosittelemaan tänne toistakin loistotuotetta, mutta siis tätä saa ihan Suomen maasta ja normimarketista :P Eli maailman PARAS hoitoaine mihin oon ikinä koskaan ja milloinkaan törmännyt on Doven nourishing oil care (muistinkohan nimen oikein), joka tekee tukasta extra kiiltävän, kosteutetun ja supersiloisen. Kaiken lisäksi mun mies on kehunut KAHDESTI (!) tuotteen hyvää tuoksua, joka on jo kyllä jotain. Oon käyttänyt tätä nyt noin puoli vuotta, ja saan paniikkikohtauksen, jos se loppuu kesken, nimittäin tämän tuotteen jälkeen mikään muu ei enää tunnu miltään. Leikkaan kaljuksi, jos tämä joskus lopetetaan :mrgreen: Ja sanon tämän nyt syvällä rinta-äänella ja parturin koulutuksella, jotta kokeilkaa ihmeessä se yksi putkilollinen!
Avatar
Mohn
Viestit: 1140
Liittynyt: 25 Maalis 2012, 20:13
Viesti:

Re: Yleistä kosmetiikkahöpinää

Viesti Kirjoittaja Mohn »

Minä olen pikkuhiljaa alkanut siirtyä luonnonmukaisiin shampoisiin ja hoitoaineisiin, joskin minulla on vielä runsaasti käyttämättä vanhoja tavisaineita. Tällä hetkellä minun hiukseni ovat erittäin käsitellyt (voimakkailla aineilla vaalennettu jokuseen kertaan) ja pahimmillaan ne näyttävät ja tuntuvat muovilta/hampulta. Olen ollut huomaavinani, että luonnonmukaiset shampoot ja hoitoaineet (tai miksi niitä pitäisikään sanoa, luonnonmukainen ei ehkä ole justiinsa oikea sana) ovat parantaneet hiusteni tuntua selkeästi. Tosin se vaatii vähän pidempää säännönmukaista käyttöä ja ihan aluksi tuntui, että hiusten kunto ennemminkin huononi kuin parani. Mutta pidemmän käytön myötä hiukset ovat mielestäni pehmeämmät, taipuisammat, kiiltävämmät ja kosteutetumman oloiset. Tiedä sitten mikä johtuu mistä jne.
Le Monde des Rêves
“Time you enjoy wasting is not wasted time.”
Avatar
jenjen
Viestit: 227
Liittynyt: 29 Joulu 2012, 21:09

Re: Yleistä kosmetiikkahöpinää

Viesti Kirjoittaja jenjen »

Hoitoaineethan on tukan meikkiä, eivät ne varsinaisesti paranna tai korjaa mitään.

Oikeastaan kaikista suurin merkitys on syömisellä ja vitamiinien ja hivenaineiden saannilla. Hiukset ja kynnet on elimistön roskis, ylijäämät siirretään sinne.

Ois kans kiva koittaa noita luonnonmukaisia, mutta nyt olen kyllä niin koukussa tähän hoitoaineeseen, että en halua luopua siitä :mrgreen:
eiffelintorni
Viestit: 524
Liittynyt: 12 Huhti 2012, 16:24

Re: Yleistä kosmetiikkahöpinää

Viesti Kirjoittaja eiffelintorni »

Jenjen, minkä tyyppiselle tukalle suosittelisit tuota Doven hoitoainetta?
Avatar
jenjen
Viestit: 227
Liittynyt: 29 Joulu 2012, 21:09

Re: Yleistä kosmetiikkahöpinää

Viesti Kirjoittaja jenjen »

Mulla on itselläni hento, vähän "luonnonlaineinen" suomitukka, yksittäinen hius on ohut, mutta hiuksia on kuitenkin paljon. Kuivat latvat ja lässähtänyt olemus on ainakin ollut mun hiusten ongelma, tää hoitoaine ei lässäytä, ja nipistää latvat kivasti yhteen niin, että latvatkin näyttää hyväkuntoisilta. Mutta mulla on sellainen kutina, että toimisi hyvin myös karkeammassa tukassa, kun tosiaan silottaa niin tehokkaasti.
eiffelintorni
Viestit: 524
Liittynyt: 12 Huhti 2012, 16:24

Re: Yleistä kosmetiikkahöpinää

Viesti Kirjoittaja eiffelintorni »

Kiitos Jenjen! Pistänpä ostoslistalle, kun juuri kaipailen uutta hoitotuotetta. Ilman suositusta en olis kyllä tuota osannut valita! Ja jos nyt tulee huti niin ei ole ainakaan kallis kokeilu :mrgreen:
Avatar
Kosmoskukka
Viestit: 2426
Liittynyt: 01 Kesä 2012, 19:14
Tuoksuni: http://www.fragrantica.com/member/26278/
Ostoslista: Tämä vaihtelee kuukausittain. Joten.. en laita tänne mitään, mutta fragranticalta voi katsoa "tahto" listaa. Sitä päivitän.
Paikkakunta: Oulu

Re: Yleistä kosmetiikkahöpinää

Viesti Kirjoittaja Kosmoskukka »

jenjen kirjoitti:Mun piti nyt tulla suosittelemaan tänne toistakin loistotuotetta, mutta siis tätä saa ihan Suomen maasta ja normimarketista :P Eli maailman PARAS hoitoaine mihin oon ikinä koskaan ja milloinkaan törmännyt on Doven nourishing oil care (muistinkohan nimen oikein), joka tekee tukasta extra kiiltävän, kosteutetun ja supersiloisen. Kaiken lisäksi mun mies on kehunut KAHDESTI (!) tuotteen hyvää tuoksua, joka on jo kyllä jotain. Oon käyttänyt tätä nyt noin puoli vuotta, ja saan paniikkikohtauksen, jos se loppuu kesken, nimittäin tämän tuotteen jälkeen mikään muu ei enää tunnu miltään. Leikkaan kaljuksi, jos tämä joskus lopetetaan :mrgreen: Ja sanon tämän nyt syvällä rinta-äänella ja parturin koulutuksella, jotta kokeilkaa ihmeessä se yksi putkilollinen!
Jen, onko tuo ok värikäsitellylle tukalle?
Thougts begome things... choose the good ones!
Avatar
Kamicha
Viestit: 3316
Liittynyt: 28 Maalis 2012, 20:24
Tuoksuni: Vihreät
Un Jardin En Mediterranee, Hermes
Herba Fresca, Guerlain
Untitled, Maison Martin Margiela
Infusion di Vetiver, Prada
Fico di Amalfi, Aqua di Parma
Eloge du Traitre, Etat Libre d'Orange
Thundra, Profumum Roma
The Smell of Weather Turning, Lush, mini
Green, Diesel, mini
Ninfeo Mio, Annick Goutal, dekantti

Itämaiset
Douce Amere, Serge Lutens
Le Feu, Issey Miyake
L'Or, Torrente
All About Eve, Joop
Aziyade, Parfum d'Empire
Type D, Henrik Vibskov
Poison, Dior, mini

Ambrat ja muut pihkat
Ambre Sultan, Serge Lutens
Ambre Precieux,Maitre Parfumeur et Gantier
Ambra, Etro
Amber, l'Occitane
L' Air du Desert Marocain, Tauer, dekantti
Amber Oud, By Kilian, mini
Sables, Annick Goutal, dekantti
Fiori di Ambra, Profumum Roma, dekantti
Myrrhe Ardente, Annick Goutal, dekantti

Savut

Ambre Narguile, Hermes
Avignon, Comme des Garçons
Tea for Two, L'Artisan (minulle tämä on savu)

Vaniljat ja gourmandit

Vanille Absolu, Montale
Spiritueuse Double Vanille, Guerlain, dekantti
Tonka Imperiale, Guerlain, dekantti
Mandorlo di Sicilia, Aqua di Parma
Jeux de Peau, Serge Lutens
Woodcoffee, Comme des Garçons

Puu ja vetiveri
Chene, Serge Lutens
Indochine, Parfumerie Generale
Sycomore, Chanel
Absinth, Nasomatto
Fille en Aiguilles, Serge Lutens

Työtuoksut, sitrus ja raikkaat mausteet
Voyage, Hermes
Poivre Samarcande, Hermes, mini
Light Blue, Dolce & Cabbana

Kukat
Iris Pallida, L'Artisan
Jasmin et Cigarrette, Etat Libre d' Orange
L'Essence, Balenciaga
L'Ombre Dans l'Eau, Diptyque, dekantti

Aromaattiset, mausteiset
Gris Clair..., Serge Lutens

Pehmeät ihotuoksut, myskit ja nahka
"M", Six Scents, series three
Musc Ravageur, Frederick Malle, mini
Duel, Annick Goutal, mini
L, Lolita Lempicka
-----------------------------------------------------
Näistä voisin luopua:
Un Jardin Sur Le Nil, Hermes
Pepper, jasmin... , Korres
Au Masculin, Lolita Lempicka
Ostoslista: Aikataulutetut:
The Different Company, Jasmin de Nuit
James Heeley, Esprit du Tigre
L'Artisan, Dzing!
Olfactive Studio, Lumiere Blanche
Byredo, Bullion
Mark Buxton, Sleeping With Ghosts

Harkinnassa:
Guerlain, Jicky (saa ostaa heti jos tulee vintage hyvään hintaan vastaan)
Annick Goutal, Encens Flamboyant
Olfactive Studio, Autoportrait
Comme des Garcons, Jaisalmer
YS Uzac, Pohadka
Diptyque, Eau Lente
Diptyque, Eau Duelle
Serge Lutens, Bois de Violette
Serge Lutens, Fumerie Turque
L'Artisan, Bois Farine
Agonist, Black Amber
Comme des Garcons, Luxe Patchouli
Parfumerie Generale, Aomassai
Annick Goutal, Chevrefeuille
Paikkakunta: Helsinki

Re: Yleistä kosmetiikkahöpinää

Viesti Kirjoittaja Kamicha »

jenjen - tuossa sarjassa on hoitoaine, tehohoitoaine ja hiusnaamio. Tehohoitoaine saattaa olla öljymäinen, mutta en ole varma, sillä se oli kaupasta loppu - mutta pakkauskoko oli pienempi, siitä arvelen. Naamio on purkkimuotoinen. Mitä näistä tarkoitat? Olen itsekin hoitoaineen tarpeessa piakkoin, vanha pullo vetelee viimeisiään...
Oh deer.
Avatar
jenjen
Viestit: 227
Liittynyt: 29 Joulu 2012, 21:09

Re: Yleistä kosmetiikkahöpinää

Viesti Kirjoittaja jenjen »

Tämä on näköjään nimeltään tehohoitoaine, tuubin muotoinen, ja siis käytän ihan normihoitoaineen sijasta, näköjään se lukee tuubissakin suosituksena takana, eli voi huoletta käyttää ihan päivittäin :)

Ja kyllä voin suositella myös värikäsitellyille hiuksille, toki mitä parempi hoitoaine, sen nopeammin se saattaa väriä haalistaa, itse en kyllä ole huomannut tämän kanssa onneksi sen nopeampaa värin haalistumista kuin millään muullakaan kaupan hoitiksella.

Mä itse löysin tämän, kun kaveri sai kasan näytteitä, joita sen piti jakaa kavereilleen, ja kerätä niiden mielipiteet tuotteesta, en oisi muuten itsekään osannut kokeilla tätä. :)
Avatar
calypso
Viestit: 867
Liittynyt: 28 Joulu 2012, 03:55
Paikkakunta: Tampester

Re: Yleistä kosmetiikkahöpinää

Viesti Kirjoittaja calypso »

Minäkin olen aivan hurahtanut MACin puniin, alunperin miltei vahingossa kun sain siskoltani hänen hutiostojaan mutta niitä kokeiltuani ei ole ollut paluuta muuhun! On minulla toki muitakin huulipunia käytössä, sillä asuinkaupungissani ei myydä MACia, mutta MACin punien koostumus ja sävyvalikoima on vain niin ylivertainen ettei ole muilla merkeillä tullut vastaan! Minulla on luonnostaan aika punaiset huulet, joten käyttämäni punat ovat yleensä juuri punaisia tai tummia. Nudepunat ei sovi minulle yhtään, olen useita eri sävyjä kokeillut mutta yhtä kuolleelta näyttää aina. :D Arkisin kuskaan mukanani pääasiassa läpikuultavia kiiltopunia, joita voin lisätä ilman peiliä, mutta aamuisin kotona meikatessa laitan usein jotain peittävää punaa. Lisäilen noita kiiltopunia sitten kun aamulla laittamani puna on kulunut pois. Se noissa MACeissa on myös hyvää, että ne kuluvat luonnollisen näköisesti ja tasaisesti pois.

Meikkipohjasta sen verran, että ennen vannoin mineraalien nimeen, mutta ajanmyötä Lily Lolon pohjat (josta löysin itselleni parhaat sävyt) alkoivat kutittamaan ja pistelemään ihoa päivän mittaan. Minulla on kyllä herkkä ja pintakuiva iho, että saattaa olla se kabukilla pyörittelykin mikä tuon aiheutti. Jouduin monet kerrat etsimään aina vain pehmeämpiä siveltimiä sillä iho ei meinannut oikein kestää esimerkiksi luonnonkarvasiveltimiä enää ollenkaan. Nykyään käytän Misshan Signature Real Complete BB-voidetta ja Misshan Perfect Cover BB-voidetta vaihdellen, molemmista minulla on sävy 21. Mutta koska tykkään puuterimaisista poskipunista, niin tuohon päälle huiskautan tosi kevyesti Lily Lolon mineraalimeikkiä ennen poskipunaa ja varjostuksia. Puuteri varmaan ajaa saman asian, mutta olen jumittanut tuohon sillä se vähän peittää tummia silmänalusia samalla. :aurinko:
Avatar
Mohn
Viestit: 1140
Liittynyt: 25 Maalis 2012, 20:13
Viesti:

Re: Yleistä kosmetiikkahöpinää

Viesti Kirjoittaja Mohn »

Minullakin mineraalimeikit välillä pistelevät iholla. Itse olen kuvitellut sen johtuvan ihon hikoamisesta, mutta en ole ollenkaan varma mihin se oikeasti liittyy. Hankin jokin aika sitten tämän: ja olen ihan tyytyväinen ollut, vaikka aika vähän olen sitä vasta käyttänyt. Hyvät siveltimet on kyllä mineraalimeikkien kanssa tosi tärkeitä. Minulla on aika herkkä iho ja yhtään karheammalla harjalla ei kovin montaa päivää peräkkäin mineraaleja pysty naamalle pyörittelemään. Käytän Everyday Mineralsin, Lily Lolon ja Ecotoolsin siveltimiä mineraalimeikkipuuterin kanssa ja niihin olen ollut todella tyytyväinen.
Le Monde des Rêves
“Time you enjoy wasting is not wasted time.”
Avatar
pihlaja
Viestit: 660
Liittynyt: 12 Loka 2012, 09:22
Tuoksuni: Suosikkeja:
- 1725 Casanova (Histoires de Parfums)
- L'Heure Bleue (Guerlain)
- L'Eau par Kenzo eau Indigo (Kenzo)
- Versense (Versace)
- Ambre Narguile (Hermes)
- Zen Secret Bloom (Shiseido)
- 01 Sunda (Odin NY)
- 1969 Parfum de Revolte (Histoires de Parfums)
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Yleistä kosmetiikkahöpinää

Viesti Kirjoittaja pihlaja »

Mie en ole mitään varsinaisia mineraalimeikkejä uskaltanut kokeilla, kun mineraalideodorantti aiheuttaa jo kahden päivän jälkeen ihottumaa ja hirveää kutinaa... Ehkä pitäisi, mutta se on vaan sit hukkaan heitettyä rahaa, jos ei sitten sovikaan iholle.
hellin
Viestit: 397
Liittynyt: 26 Maalis 2012, 22:41
Tuoksuni: http://sinistapintaa.blogspot.fi/p/tuoksukaappi.html
Paikkakunta: Uusimaa
Viesti:

Re: Yleistä kosmetiikkahöpinää

Viesti Kirjoittaja hellin »

Joiltain merkeiltä saa tilattua näytteitä, muistaakseni ainakin Lily Lololta.
Avatar
Kamicha
Viestit: 3316
Liittynyt: 28 Maalis 2012, 20:24
Tuoksuni: Vihreät
Un Jardin En Mediterranee, Hermes
Herba Fresca, Guerlain
Untitled, Maison Martin Margiela
Infusion di Vetiver, Prada
Fico di Amalfi, Aqua di Parma
Eloge du Traitre, Etat Libre d'Orange
Thundra, Profumum Roma
The Smell of Weather Turning, Lush, mini
Green, Diesel, mini
Ninfeo Mio, Annick Goutal, dekantti

Itämaiset
Douce Amere, Serge Lutens
Le Feu, Issey Miyake
L'Or, Torrente
All About Eve, Joop
Aziyade, Parfum d'Empire
Type D, Henrik Vibskov
Poison, Dior, mini

Ambrat ja muut pihkat
Ambre Sultan, Serge Lutens
Ambre Precieux,Maitre Parfumeur et Gantier
Ambra, Etro
Amber, l'Occitane
L' Air du Desert Marocain, Tauer, dekantti
Amber Oud, By Kilian, mini
Sables, Annick Goutal, dekantti
Fiori di Ambra, Profumum Roma, dekantti
Myrrhe Ardente, Annick Goutal, dekantti

Savut

Ambre Narguile, Hermes
Avignon, Comme des Garçons
Tea for Two, L'Artisan (minulle tämä on savu)

Vaniljat ja gourmandit

Vanille Absolu, Montale
Spiritueuse Double Vanille, Guerlain, dekantti
Tonka Imperiale, Guerlain, dekantti
Mandorlo di Sicilia, Aqua di Parma
Jeux de Peau, Serge Lutens
Woodcoffee, Comme des Garçons

Puu ja vetiveri
Chene, Serge Lutens
Indochine, Parfumerie Generale
Sycomore, Chanel
Absinth, Nasomatto
Fille en Aiguilles, Serge Lutens

Työtuoksut, sitrus ja raikkaat mausteet
Voyage, Hermes
Poivre Samarcande, Hermes, mini
Light Blue, Dolce & Cabbana

Kukat
Iris Pallida, L'Artisan
Jasmin et Cigarrette, Etat Libre d' Orange
L'Essence, Balenciaga
L'Ombre Dans l'Eau, Diptyque, dekantti

Aromaattiset, mausteiset
Gris Clair..., Serge Lutens

Pehmeät ihotuoksut, myskit ja nahka
"M", Six Scents, series three
Musc Ravageur, Frederick Malle, mini
Duel, Annick Goutal, mini
L, Lolita Lempicka
-----------------------------------------------------
Näistä voisin luopua:
Un Jardin Sur Le Nil, Hermes
Pepper, jasmin... , Korres
Au Masculin, Lolita Lempicka
Ostoslista: Aikataulutetut:
The Different Company, Jasmin de Nuit
James Heeley, Esprit du Tigre
L'Artisan, Dzing!
Olfactive Studio, Lumiere Blanche
Byredo, Bullion
Mark Buxton, Sleeping With Ghosts

Harkinnassa:
Guerlain, Jicky (saa ostaa heti jos tulee vintage hyvään hintaan vastaan)
Annick Goutal, Encens Flamboyant
Olfactive Studio, Autoportrait
Comme des Garcons, Jaisalmer
YS Uzac, Pohadka
Diptyque, Eau Lente
Diptyque, Eau Duelle
Serge Lutens, Bois de Violette
Serge Lutens, Fumerie Turque
L'Artisan, Bois Farine
Agonist, Black Amber
Comme des Garcons, Luxe Patchouli
Parfumerie Generale, Aomassai
Annick Goutal, Chevrefeuille
Paikkakunta: Helsinki

Re: Yleistä kosmetiikkahöpinää

Viesti Kirjoittaja Kamicha »

Noita mineraalimeikkien ainesosia on kyllä käytännössä kaikissa meikkivoiteissa, ne ovat yleisimpiä pigmenttejä ja peittoa/fysikaalista aurinkosuojaa tarjoavia aineita. Mineraalien hyvä puoli herkkäihoiselle on se, että niissä ei lisäksi ole muita aineita - ja nuo ovat kosmetiikassa hyvin stabiileja ja turvallisia aineita, niiden ei pitäisi allergisoida. Kuivalla iholla mineraalimeikki voi tuntua epämiellyttävältä - ja toinen ongelma on tosiaan tuo levitys.

Jos on herkkä iho, niin suosittelen hankkimaan heti alkuun tosi pehmeän keinokuitusiveltimen (edullisia ja hyviä esim Everyday Mineralsilla, ehdoton luksussivellin on Aliman Foundation Brush) - tai levittämään mineraalin iholle vipalla ja ylimääräiset pois pehmeällä skunkkisiveltimellä. Itse mineraalimeikeistä kannattaa valita ns. oikeita mineraalimeikkejä, ainesosina sinkki- ja titaanioksidia, kiillettä (mica) ja metallioksideita pigmenttinä. Ei orgaanisia aineksia - ja mineraaliaineksista kannattaa vältellä talkkia ja vismuttia (bismuth oxychloride). Kannattaa valita myös sellaisia pohjia, joita ei tarvitse "buffata" iholle.

Voi kestää vähän aikaa ennen kuin ihonhoitorutiinin saa sopivaksi kuivalle meikkipohjalle.
Oh deer.
Vastaa Viestiin