Tuoksufoorumi on siirretty uudelle palvelimelle ja samalla yli kymmenen vuotta vanha phpbb-ohjelmisto päivitettiin tuoreimpaan versioon.
Foorumi toimii nyt kivasti myös puhelimissa ja muissa mobiiliselaimissa.
Vuosia jumissa ollut sähköpostin lähetys on myös korjattu, ja nyt uusien tilien rekisteröiminen ja salasanojen palautuslinkkien lähettäminen onnistuu taas.
Lisäksi liitetiedostojen lisääminen on taas sallittua, eli kuvia ei tarvitse käydä erikseen lisäämässä johonkin ulkoiseen kuvapalveluun.
Jos tarvitset apua tilin aktivoimisessa tai jokin muu toiminto on rikki, voit lähettää viestin admin miukumauku tuoksufoorumi pistefi.
Jeps, olen kyllä niin tykästynyt tän foorumin sakkiin että ihan mahotonta!
Kiitoksia teille kaikille ihanille ihmisille tästä aivan upeasta vuodesta. Ootte paljon antanut uutta nuuskittavaa, ideoita ja innoitusta.
Tänään haistelen Fuel For Life Spiritiä. Tuntui sopivalta valinnalta tähän sysimustaan, sateiseen ja tuuliseen uuden vuoden aattoon. Ollaan mökillä ja ulkona meri pauhaa todella isoon ääneen, takkatulen ritinä ja loimotus ei melkein peitä tuota ulkoa tulevaa meteliä.
toxu kirjoitti:^ Naapio, pakko meidän on kohta alkaa uskomaan. Olet kertonut varmaan *kröhöm* kahdessasadassa lähettämässäsi viestissä sivumennen sen, kuinka ihana, söpö ja kaikinpuolin mahtava mies siulla on.
Varmaan voisi alkaa pitää laskuria myös siitä kuinka usein olet Toxu puhunut kuningattarestasi täällä ylistävän sävyyn? Minua ei moinen siis haittaa, huvittavaa vain miten pienestä ihmiset provosoituvat ja äityvät provosoimaan.
naapio kirjoitti:
Homofobiaa en ymmärrä, itseäni ärsyttää kun sukupuoli pitää keskustelupalstalle rekisteröitymisen yhteydessä valita. Paskanko väliä sillä on?
Multa menee taas tämä keskustelu ihan ohi, mutta ei haittaa. Mulla tuli tästä mieleen, että en meinaa muistaa kaikista foorumilla olijoista, että ovat miehiä vai naisia. Ei vaan muista. Monet nimimerkit ovat niin samankaltaisia ja sukupuolettomia, eikä tuoksumaustakaan voi mitään päätellä. Ties vaikka Naapiokin on mies? Ainakin italiassa o-loppuiset nimet ovat usein miestennimiä.
Minusta on kuitenkin ihan mukavaa kuulla teidän puolisoista, lapsista ja lemmikeistä. On teistä sen verran ystäviä jo tullut, että mielellään kuulee muitakin kuulumisia.
Minulla on sama, en ole niin kiinnostunut ihmisten sukupuolista että ne jäisivät mieleen heti. Jos olen tavannut henkilön, tai puheissa tulee usein esiin niin sitten sen muistaa. En kyllä muutenkaan ajattele/lajittele tuttaviani sukupuolen mukaan, vaan ihan muiden ominaisuuksien perusteella.
Tuoksuni: Vihreät Un Jardin En Mediterranee, Hermes Herba Fresca, Guerlain Untitled, Maison Martin Margiela Infusion di Vetiver, Prada Fico di Amalfi, Aqua di Parma Eloge du Traitre, Etat Libre d'Orange Thundra, Profumum Roma The Smell of Weather Turning, Lush, mini Green, Diesel, mini Ninfeo Mio, Annick Goutal, dekantti
Itämaiset Douce Amere, Serge Lutens Le Feu, Issey Miyake L'Or, Torrente All About Eve, Joop Aziyade, Parfum d'Empire Type D, Henrik Vibskov Poison, Dior, mini
Ambrat ja muut pihkat Ambre Sultan, Serge Lutens Ambre Precieux,Maitre Parfumeur et Gantier Ambra, Etro Amber, l'Occitane L' Air du Desert Marocain, Tauer, dekantti Amber Oud, By Kilian, mini Sables, Annick Goutal, dekantti Fiori di Ambra, Profumum Roma, dekantti Myrrhe Ardente, Annick Goutal, dekantti
Savut
Ambre Narguile, Hermes Avignon, Comme des Garçons Tea for Two, L'Artisan (minulle tämä on savu)
Vaniljat ja gourmandit
Vanille Absolu, Montale Spiritueuse Double Vanille, Guerlain, dekantti Tonka Imperiale, Guerlain, dekantti Mandorlo di Sicilia, Aqua di Parma Jeux de Peau, Serge Lutens Woodcoffee, Comme des Garçons
Puu ja vetiveri Chene, Serge Lutens Indochine, Parfumerie Generale Sycomore, Chanel Absinth, Nasomatto Fille en Aiguilles, Serge Lutens
Työtuoksut, sitrus ja raikkaat mausteet Voyage, Hermes Poivre Samarcande, Hermes, mini Light Blue, Dolce & Cabbana
Kukat Iris Pallida, L'Artisan Jasmin et Cigarrette, Etat Libre d' Orange L'Essence, Balenciaga L'Ombre Dans l'Eau, Diptyque, dekantti
Pehmeät ihotuoksut, myskit ja nahka "M", Six Scents, series three Musc Ravageur, Frederick Malle, mini Duel, Annick Goutal, mini L, Lolita Lempicka ----------------------------------------------------- Näistä voisin luopua: Un Jardin Sur Le Nil, Hermes Pepper, jasmin... , Korres Au Masculin, Lolita Lempicka
Ostoslista: Aikataulutetut: The Different Company, Jasmin de Nuit James Heeley, Esprit du Tigre L'Artisan, Dzing! Olfactive Studio, Lumiere Blanche Byredo, Bullion Mark Buxton, Sleeping With Ghosts
Harkinnassa: Guerlain, Jicky (saa ostaa heti jos tulee vintage hyvään hintaan vastaan) Annick Goutal, Encens Flamboyant Olfactive Studio, Autoportrait Comme des Garcons, Jaisalmer YS Uzac, Pohadka Diptyque, Eau Lente Diptyque, Eau Duelle Serge Lutens, Bois de Violette Serge Lutens, Fumerie Turque L'Artisan, Bois Farine Agonist, Black Amber Comme des Garcons, Luxe Patchouli Parfumerie Generale, Aomassai Annick Goutal, Chevrefeuille
Voi, ihanaa siskokulta, kun tykkäsit! Tokyo Milkistä on tuolla oma ketju, en ole vähään aikaan katsellut ostopaikkoja, mutta edullisiahan ne ovat jos jostain vaan saa!
Saunan jälkeen Ramon Monegalin Agar Muskia. Tässä on onnistuneesti naitettu oud, suola ja joulukuusi. Kuiva, minimalistinen - ja varmaan monen mielestä tylsä. Kestävä ja hyvin miellyttävällä tavalla läsnäoleva. Olen aivan koukussa, enkä edes ihan ymmärrä miksi. Puutuoksuja on kumminkin mieltymyksistä johtuen tullut haisteltua kasoittain.
Ja uusi vuosi aukeaa, niinkuin jokainen päivä, murut!
Tuoksuni: Tuoksulistani löytyy tällä samalla nimellä Fragranticasta. Rakastan metsäisiä, unisex-tyyppisiä tuoksuja, mutta olen myös vannoutunut orvokki-fani. Inhoan kookosta kaikissa muodoissaan. suosikkituoksujani:
Moschino: Couture Balmain: Balmain de Balmain Balenciaga: Paris Le Labo: Chant de Bois L'occitane: Notre Flore Iris
Ostoslista: 1. Tom Ford Violet Blonde 2. Serge Lutens: Chergui 3. Serge Lutens: Bois de Violette
Sain eilen ison läjän näytteitä Nerolista, niitä nyt haistelen. Käsissä siis Montale Blue Amber (komea, mutta pärjään ilmankin), Parfums de Marly Meliora (oikein nätti mustaherukkaruusu, liian vaaleanpunainen mulle), MFK Amyris Femme (Carl Larsson, Ingmar Bergman-filmien kesä, valkoiset puuvillamekot ja lakanapyykki... pitää testata kunnolla) Parfums de Marly Hamdani (ei aukea, nahkaa joo, mutta jää ihan lättänäksi) Montale Boise Fruite (alku kuin Eau de Cartier, sitten läsähtää kylmäksi oudiksi) MPK Apom Femme (mielenkiintoinen, puhdas, samaa henkeä kuin Amyriksessa, menee kunnon testaukseen) PdN Kiss me tender (hui, tämä on voimakas, odotin jotain muuta. Haistan heliotrooppia ja lehmuksenkukkaa, ei paha) A Lab on Fire WWDIPIS (jotain todella tuttua, makeaa, makeaa...miten niin nenä alkaa turtua )
Testailen tänään ehkä Escada pour hommea. Lueskelin siitä jokin aika sitten ja muistin, että minulla pitäisi olla Christianilta saatu näyte. Ehkä sen vuoksi, ettei vialissa ollut nimeä. Arvelen osuneensa kuitenkin oikeaan, kun alkoi kaikilla pullamausteilla. Kanelia, kardemummaa ja vaniljaa. Tekisi mieli sanoa, että on vähän kasari tyyliltään. Selkeesti miehille tehty tuoksu. Laventeli pelaa vaniljan kanssa yhteen, joten hieman nyökäten fougereen suuntaan. Alta kuultaa santelia.
naapio kirjoitti:En nyt ihan hiffannut mikä silitti Tixua vastakarvaan tuossa äskeisessä, mulla nyt vaan on tosi mainio mies ja musta on somaa että se valikoi huolella Ambre Sultanin ja nimenomaan pleikkaohjaimensa tuoksuksi, matosta viis. Vai ootko kade?
Homofobiaa en ymmärrä, itseäni ärsyttää kun sukupuoli pitää keskustelupalstalle rekisteröitymisen yhteydessä valita. Paskanko väliä sillä on?
Multa menee taas tämä keskustelu ihan ohi, mutta ei haittaa. Mulla tuli tästä mieleen, että en meinaa muistaa kaikista foorumilla olijoista, että ovat miehiä vai naisia. Ei vaan muista. Monet nimimerkit ovat niin samankaltaisia ja sukupuolettomia, eikä tuoksumaustakaan voi mitään päätellä. Ties vaikka Naapiokin on mies? Ainakin italiassa o-loppuiset nimet ovat usein miestennimiä.
Minusta on kuitenkin ihan mukavaa kuulla teidän puolisoista, lapsista ja lemmikeistä. On teistä sen verran ystäviä jo tullut, että mielellään kuulee muitakin kuulumisia.
Sama juttu täällä, että meinaa unohtua monen kohdalla! Ja ihan samaa mieltä myös. :)
Tuoksuni: Pidän luonnostani orientaaleista, nahkoista ja puista. Kukista iiriksestä, ruususta, mimosasta ja narsissista. Pidän eläimellisistä tuoksuista. Vihreys tuoksuissa kiehtoo. Olen oppinut tykkämään aldehydeistä ja tuberoosasta.
En ole hillitön hedelmäfani enkä tajua suurta osaa fruity floraleista.
Suosikkeja: Chanel No. 19 ja No. 5 Diorin Leather Oud, Eau Noire ja Eau Sauvage. Comme des Garconsin Avignon ja Zagorsk. Chanelin La Pausa, Coromandel ja Antaeus. The Different Companyn Divine Bergamote. Caronin Yatagan ja Farnesiana. Andy Tauerin L'Air du Desert Marocain, Miriam, Loretta, Ingrid ja Phi. Guerlainin Tonka Imperiale, Bois d'Armenie ja Cuir Beluga. Jean Desprezin Bal a Versailles. MPG:n Eau de Iles. Aedes de Venustas EDP. Guerlainin Aqua Allegoria Nerolia Bianca. histoires de Parfumsin Defile New York.
Jaakiem kirjoitti:Testailen tänään ehkä Escada pour hommea. Lueskelin siitä jokin aika sitten ja muistin, että minulla pitäisi olla Christianilta saatu näyte. Ehkä sen vuoksi, ettei vialissa ollut nimeä. Arvelen osuneensa kuitenkin oikeaan, kun alkoi kaikilla pullamausteilla. Kanelia, kardemummaa ja vaniljaa. Tekisi mieli sanoa, että on vähän kasari tyyliltään. Selkeesti miehille tehty tuoksu. Laventeli pelaa vaniljan kanssa yhteen, joten hieman nyökäten fougereen suuntaan. Alta kuultaa santelia.
Saitko yhtään konjakkia kiinni siitä?Mun nenään konjakin lisäksi myös sitrushedelmät hönkäilee kuvassa mukana.Joo,"myöhäiskasari",ehkä siksi mulle toimii
christian777 kirjoitti:Huomenna makeaa vanilijaa,Givenchy pi
Nam! Pitäisiköhän minunkin?
Tänään olen haistellut tahtomattani vähän vaikka mitä. Olen nimittäin tehnyt sampleja tuoksuistani, ja vaikka miten tarkkana yrittää olla, niin pitkin käsiä ja pöytäähän niitä menee joka tapauksessa. Tämä onkin puuhaa jota on hyvä harrastaa nyt kun miekkonen ei ole kotona, raukka ei varmaan saisi henkeä täällä..