Tuoksufoorumi on siirretty uudelle palvelimelle ja samalla yli kymmenen vuotta vanha phpbb-ohjelmisto päivitettiin tuoreimpaan versioon.
  • Foorumi toimii nyt kivasti myös puhelimissa ja muissa mobiiliselaimissa.
  • Vuosia jumissa ollut sähköpostin lähetys on myös korjattu, ja nyt uusien tilien rekisteröiminen ja salasanojen palautuslinkkien lähettäminen onnistuu taas.
  • Lisäksi liitetiedostojen lisääminen on taas sallittua, eli kuvia ei tarvitse käydä erikseen lisäämässä johonkin ulkoiseen kuvapalveluun.
  • Jos tarvitset apua tilin aktivoimisessa tai jokin muu toiminto on rikki, voit lähettää viestin admin miukumauku tuoksufoorumi pistefi.
t. Ylläpito

Mitä haistelet tänään?

Tule mukaan puhumaan hajuvesistä, tuoksuista, parfyymeista ja partavesistä niin paljon kuin sielu sietää!

Valvojat: Kamicha, Gogol, Mohn

Avatar
christian777
Viestit: 1147
Liittynyt: 21 Loka 2012, 00:21
Tuoksuni: Alati muuttuva kokoelma.
Ostoslista: Kaikkia hyviä:):)

Re: Mitä haistelet tänään?

Viesti Kirjoittaja christian777 »

Potionilla menty pari nautittavaa päivää.Huomiseen Zino,joten juhlat eikun vain jatkuu :aurinko:
toxu
Viestit: 2496
Liittynyt: 25 Maalis 2012, 08:34

Re: Mitä haistelet tänään?

Viesti Kirjoittaja toxu »

Miulla oli tänään YSL Rive Gauche pour Homme. Eräs eksentrinen paikallinen vaikuttaja antoi komplimentin, ja se sai miut miettimään, että vaikka en ole kirjaa pitänyt niin kyllä se on selvää että tämä kyseinen tuoksu on tuonut miulle ylivoimaisesti eniten (positiivisia) kommentteja naisilta. Enkä ihmettele.

Naiset! Te jotka olette haistaneet tämän miehen yllä, heitän teille haasteen: kertokaa muka jotain parempaa!! (mahdotonta)

Miehet! Kaksi suihkausta tätä unelmaa riittää enemmän kuin hyvin! Kaksi suihkausta avoimeen kohtaan, ei yhtään enempää!
Njaalgahaisyeini
Viestit: 838
Liittynyt: 05 Loka 2013, 04:00
Paikkakunta: Perä mettä

Re: Mitä haistelet tänään?

Viesti Kirjoittaja Njaalgahaisyeini »

M. Micallef Watch Collection - Time for Love. Todella siirappinen tuberoosahillo.
Avatar
tigrushka
Viestit: 1492
Liittynyt: 10 Huhti 2012, 14:29
Tuoksuni: http://www.basenotes.net/wardrobe/4891
Ostoslista: http://www.basenotes.net/wardrobe/4891&t=wish&s=n

Re: Mitä haistelet tänään?

Viesti Kirjoittaja tigrushka »

Caronin Yatagania :greetings-wavegreen:
Crouching tiger, hidden flacon
Avatar
Kamicha
Viestit: 3316
Liittynyt: 28 Maalis 2012, 20:24
Tuoksuni: Vihreät
Un Jardin En Mediterranee, Hermes
Herba Fresca, Guerlain
Untitled, Maison Martin Margiela
Infusion di Vetiver, Prada
Fico di Amalfi, Aqua di Parma
Eloge du Traitre, Etat Libre d'Orange
Thundra, Profumum Roma
The Smell of Weather Turning, Lush, mini
Green, Diesel, mini
Ninfeo Mio, Annick Goutal, dekantti

Itämaiset
Douce Amere, Serge Lutens
Le Feu, Issey Miyake
L'Or, Torrente
All About Eve, Joop
Aziyade, Parfum d'Empire
Type D, Henrik Vibskov
Poison, Dior, mini

Ambrat ja muut pihkat
Ambre Sultan, Serge Lutens
Ambre Precieux,Maitre Parfumeur et Gantier
Ambra, Etro
Amber, l'Occitane
L' Air du Desert Marocain, Tauer, dekantti
Amber Oud, By Kilian, mini
Sables, Annick Goutal, dekantti
Fiori di Ambra, Profumum Roma, dekantti
Myrrhe Ardente, Annick Goutal, dekantti

Savut

Ambre Narguile, Hermes
Avignon, Comme des Garçons
Tea for Two, L'Artisan (minulle tämä on savu)

Vaniljat ja gourmandit

Vanille Absolu, Montale
Spiritueuse Double Vanille, Guerlain, dekantti
Tonka Imperiale, Guerlain, dekantti
Mandorlo di Sicilia, Aqua di Parma
Jeux de Peau, Serge Lutens
Woodcoffee, Comme des Garçons

Puu ja vetiveri
Chene, Serge Lutens
Indochine, Parfumerie Generale
Sycomore, Chanel
Absinth, Nasomatto
Fille en Aiguilles, Serge Lutens

Työtuoksut, sitrus ja raikkaat mausteet
Voyage, Hermes
Poivre Samarcande, Hermes, mini
Light Blue, Dolce & Cabbana

Kukat
Iris Pallida, L'Artisan
Jasmin et Cigarrette, Etat Libre d' Orange
L'Essence, Balenciaga
L'Ombre Dans l'Eau, Diptyque, dekantti

Aromaattiset, mausteiset
Gris Clair..., Serge Lutens

Pehmeät ihotuoksut, myskit ja nahka
"M", Six Scents, series three
Musc Ravageur, Frederick Malle, mini
Duel, Annick Goutal, mini
L, Lolita Lempicka
-----------------------------------------------------
Näistä voisin luopua:
Un Jardin Sur Le Nil, Hermes
Pepper, jasmin... , Korres
Au Masculin, Lolita Lempicka
Ostoslista: Aikataulutetut:
The Different Company, Jasmin de Nuit
James Heeley, Esprit du Tigre
L'Artisan, Dzing!
Olfactive Studio, Lumiere Blanche
Byredo, Bullion
Mark Buxton, Sleeping With Ghosts

Harkinnassa:
Guerlain, Jicky (saa ostaa heti jos tulee vintage hyvään hintaan vastaan)
Annick Goutal, Encens Flamboyant
Olfactive Studio, Autoportrait
Comme des Garcons, Jaisalmer
YS Uzac, Pohadka
Diptyque, Eau Lente
Diptyque, Eau Duelle
Serge Lutens, Bois de Violette
Serge Lutens, Fumerie Turque
L'Artisan, Bois Farine
Agonist, Black Amber
Comme des Garcons, Luxe Patchouli
Parfumerie Generale, Aomassai
Annick Goutal, Chevrefeuille
Paikkakunta: Helsinki

Re: Mitä haistelet tänään?

Viesti Kirjoittaja Kamicha »

Arabie - selvästikin haluan ajaa itseni tutuksi näiden uusien tuoksujen kanssa.

Arabie on kyllä huikean kameleonttimainen tuoksu. Sen ytimessä on paljon samaa kuin Sergen Santal de Mysoressa - fantastinen kuivan paahteisten mausteiden fuusio santeliin. Mutta Arabiessa on lisäksi tuo kypsän, konsentroidun hedelmäisyyden ulottuvuus, jotain vaikeasti määriteltävää viileää aromaattisuutta, ja upean hienovaraisella otteella toteutettuja pihkasävyjä. Nuo palaset tuntuvat yhdistyvän aistimuksiksi uskomattoman monilla tavoilla - ja kyllä, yksi niistä on se ruokaisa currymaisuus, jota ensihaisteluissa vierastin tässä tuoksussa. Mutta tuoksusta löytyy helposti myös vaikka voilla leivottu piparkakku, se sama kevyen paahteisessa aamuauringossa kylpevä intialainen maustetori, joka on myös SdM:ssä, suitsukemaisuutta, hyvin hienovaraista lääkemäisyyttä, sekahedelmäsoppaa...

Tuoksu on paljon hienovaraisempi, kuin in-your-face Aziyade, jota myös rakastan. Aziyade on paljon tiukempi paketti (mutta hengittävä sellainen), Arabie on prisma, jonka heijastuskuvioissa voi nähdä vaikka mitä. Aziyade on selkeän luumuinen, Arabiessa saan kiinni jopa orgaanisen toffeisesta, herkästä taateliaromista ajoittain. Mieheni huomauttaa AINA jotain myönteistä, kun minulla on Arabieta. Aziyadesta ei osaa päättää, tykkääkö vai eikö tykkää.

Arabien kesto onneksi paranee minullakin, kun käytän sitä useita päiviä putkeen. Minulla se ei ole ihan ensimetrejään lukuunottamatta mitenkään erityisen voimakas, ihan huoletta voi laittaa vaikka töihin.

Kaikki nämä kolme tuoksua todellakin ansaitsevat paikkansa tuoksugarderobissani, Santal de Mysore, Arabie ja Aziyade. Lopultakin sanoisin, että kuminaisuus on Arabiessa kaikkein keveintä ja helpoimmin lähestyttävää, kuivemman ja puisemman kuminaisuuden nälkään SdM - ja ihan tieten tahtoen sinne body odourin suuntaan taivutetun kuminaisuuden nälkään Aziyade. Aziyade ja Arabie orientaalien ystävälle. Santal de Mysorea voi kokeilla muutkin - makeuden puute tekee siitä todella kiinnostavan lajissaan.
Oh deer.
Avatar
Kosmoskukka
Viestit: 2426
Liittynyt: 01 Kesä 2012, 19:14
Tuoksuni: http://www.fragrantica.com/member/26278/
Ostoslista: Tämä vaihtelee kuukausittain. Joten.. en laita tänne mitään, mutta fragranticalta voi katsoa "tahto" listaa. Sitä päivitän.
Paikkakunta: Oulu

Re: Mitä haistelet tänään?

Viesti Kirjoittaja Kosmoskukka »

Guerlain Mon Precieux Nectar :romance-inlove:
Thougts begome things... choose the good ones!
Njaalgahaisyeini
Viestit: 838
Liittynyt: 05 Loka 2013, 04:00
Paikkakunta: Perä mettä

Re: Mitä haistelet tänään?

Viesti Kirjoittaja Njaalgahaisyeini »

Sumu, mahtava arvostelu :)

Mulla taas Funny!
Jaakiem
Viestit: 4094
Liittynyt: 26 Maalis 2012, 16:58

Re: Mitä haistelet tänään?

Viesti Kirjoittaja Jaakiem »

toxu kirjoitti:Miulla oli tänään YSL Rive Gauche pour Homme. Eräs eksentrinen paikallinen vaikuttaja antoi komplimentin, ja se sai miut miettimään, että vaikka en ole kirjaa pitänyt niin kyllä se on selvää että tämä kyseinen tuoksu on tuonut miulle ylivoimaisesti eniten (positiivisia) kommentteja naisilta. Enkä ihmettele.

Naiset! Te jotka olette haistaneet tämän miehen yllä, heitän teille haasteen: kertokaa muka jotain parempaa!! (mahdotonta)

Miehet! Kaksi suihkausta tätä unelmaa riittää enemmän kuin hyvin! Kaksi suihkausta avoimeen kohtaan, ei yhtään enempää!
Mullekin tuo on tuoksu, josta tulee eniten kehuja. Melkein joka kerta. Eikä vielä kertaakaan ole ollut kellään kielteistä sanottavaa. Käytän tuota varmaan yhden suihkauksen verran ja yleensä paidan alle. On siis vahvaa.
Avatar
Beata
Viestit: 214
Liittynyt: 25 Elo 2013, 10:59

Re: Mitä haistelet tänään?

Viesti Kirjoittaja Beata »

Kiitos kahden ihanan foorumilaisen, mulla riittä nuuhkittavaa hetkeksi :clap:

Nyt on ollut kokeilussa Tendre Poison joka on kummitellut mielessä jo vuosia. Olen aina ajatellut että minä ja TP tultaisiin hyvin juttuun, ja niinhän me tullaankin!
Oletin kuitenkin tuoksun olevan keveämpi ja hedelmäisempi, mutta tämähän onkin ultranaisellinen superkukkakimppu. Tuntuu kuin näyteputkiloon olisi mahdutettu valtava määrä kukkia, vehreyttä ja aurinkoa. Tämä päällä ei voi kun tuntea itsensä naiselliseksi.
Miksi Dior on lakkauttanut tämän tuoksun, minä vaan kysyn :cry:
Avatar
christian777
Viestit: 1147
Liittynyt: 21 Loka 2012, 00:21
Tuoksuni: Alati muuttuva kokoelma.
Ostoslista: Kaikkia hyviä:):)

Re: Mitä haistelet tänään?

Viesti Kirjoittaja christian777 »

Jaakiem kirjoitti:
toxu kirjoitti:Miulla oli tänään YSL Rive Gauche pour Homme. Eräs eksentrinen paikallinen vaikuttaja antoi komplimentin, ja se sai miut miettimään, että vaikka en ole kirjaa pitänyt niin kyllä se on selvää että tämä kyseinen tuoksu on tuonut miulle ylivoimaisesti eniten (positiivisia) kommentteja naisilta. Enkä ihmettele.

Naiset! Te jotka olette haistaneet tämän miehen yllä, heitän teille haasteen: kertokaa muka jotain parempaa!! (mahdotonta)

Miehet! Kaksi suihkausta tätä unelmaa riittää enemmän kuin hyvin! Kaksi suihkausta avoimeen kohtaan, ei yhtään enempää!
Mullekin tuo on tuoksu, josta tulee eniten kehuja. Melkein joka kerta. Eikä vielä kertaakaan ole ollut kellään kielteistä sanottavaa. Käytän tuota varmaan yhden suihkauksen verran ja yleensä paidan alle. On siis vahvaa.
Iso peukalo myös täältä.Hieno tuoksu!Suihkaus rintaan ja muutama tippa ylemmäs.
naapio
Viestit: 515
Liittynyt: 30 Kesä 2012, 20:05
Tuoksuni: Fragranticassa ajantasainen lista samalla nimimerkillä

Rakastan: savua, suitsuketta, pihkaa, puuta, hunajaa, kanelia, kardemummaa, lanventelia, ruusua, kuivattuja hedelmiä, vetiveriä, lakritsia

Suhtaudun suurella varauksella tai välttelen: vaniljaa, karamellia jne jälkiruokatuoksuja, tuberoosaa, santelia
Ostoslista: Annick Goutal: Sables
Le Labo: Rose 31
Lalique: Encre Noire
Tom Ford: Noir de Noir
Armani Prive: Rose D'Araibie
Armani Prive: Cuir Amethyste
Chanel: Pour Monsieur
Paikkakunta: Espoo

Re: Mitä haistelet tänään?

Viesti Kirjoittaja naapio »

Tänään Chene, se on pihkaisen lämmin ja hunajaisen puulastuinen ja kylmän tuhkainen, kaikkea yhtä aikaa. Se on Mummolan puusuuli kun karjakeittiön vesipadan alla on enää kylmä tuhka jäljellä ja ulkona painostavan pölyistä hellepäivää uhkaa ukkoskuuro.
Raitoja käpälään!
Avatar
christian777
Viestit: 1147
Liittynyt: 21 Loka 2012, 00:21
Tuoksuni: Alati muuttuva kokoelma.
Ostoslista: Kaikkia hyviä:):)

Re: Mitä haistelet tänään?

Viesti Kirjoittaja christian777 »

Zinolla myös huomiseen.
Avatar
finanna
Viestit: 344
Liittynyt: 03 Heinä 2013, 12:13
Tuoksuni: Oriental-gourmand-chypre-floriental-fanaatikko. Pulloarkisto löytyy fragaranticasta ja Parfumosta samalla nimimerkillä. Lempparilinjat Lutens, Mugler, Malle ja vanha Guerlain.

Suosikkinuotit: syreeni, liljat, vanilja, pihka, heliotrooppi, syreeni, lämpimät mausteet.

Ei toimi: greippi ja kielo, vetiset raikkaat tuoksut.
Ostoslista: Stoned.
Paikkakunta: Kuopio

Re: Mitä haistelet tänään?

Viesti Kirjoittaja finanna »

Noir de Noirilla jaksoi hymyillä ylipitkän päivän. Tuoksusta ja kantajasta alkoi tosin loppua puhti kahdeksan tunnin kohdalla. NdN ei ensi suihkauksella aiheuta edelleenkään mitään suurta elämystä, mutta kehittyy hienosti.

Illan rentoutukseksi suihkun jälkeen tippa Tolua parfyymivahvuisena. Nimi jaksaa jostain syystä aina huvittaa parempaa puoliskoa, pihkaluennon uhallakin:)
Sumukorento
Viestit: 1268
Liittynyt: 01 Heinä 2012, 18:34
Tuoksuni: Tuoksulistani löytyy tällä samalla nimellä Fragranticasta. Rakastan metsäisiä, unisex-tyyppisiä tuoksuja, mutta olen myös vannoutunut orvokki-fani. Inhoan kookosta kaikissa muodoissaan.
suosikkituoksujani:

Moschino: Couture
Balmain: Balmain de Balmain
Balenciaga: Paris
Le Labo: Chant de Bois
L'occitane: Notre Flore Iris
Ostoslista: 1. Tom Ford Violet Blonde
2. Serge Lutens: Chergui
3. Serge Lutens: Bois de Violette

Re: Mitä haistelet tänään?

Viesti Kirjoittaja Sumukorento »

Nenäni on jonkunlaisessa yliherkkyystilassa, kaikki haisee voimakkaalle ja pistävälle. Tai ei kaikki, vanhat klassikot minipienellä annostelulla vielä miellyttävät. Tänään siis ripaus Jickyä.
Avatar
Jules
Viestit: 366
Liittynyt: 22 Syys 2012, 19:21

Re: Mitä haistelet tänään?

Viesti Kirjoittaja Jules »

finanna kirjoitti:Illan rentoutukseksi suihkun jälkeen tippa Tolua parfyymivahvuisena. Nimi jaksaa jostain syystä aina huvittaa parempaa puoliskoa, pihkaluennon uhallakin:)
Finanna, sitten voisitkin Tolun jälkeen kokeilla Andya - vaikkapa L'air du desert marocainia :)
Vastaa Viestiin