Tuoksufoorumi on siirretty uudelle palvelimelle ja samalla yli kymmenen vuotta vanha phpbb-ohjelmisto päivitettiin tuoreimpaan versioon.
Foorumi toimii nyt kivasti myös puhelimissa ja muissa mobiiliselaimissa.
Vuosia jumissa ollut sähköpostin lähetys on myös korjattu, ja nyt uusien tilien rekisteröiminen ja salasanojen palautuslinkkien lähettäminen onnistuu taas.
Lisäksi liitetiedostojen lisääminen on taas sallittua, eli kuvia ei tarvitse käydä erikseen lisäämässä johonkin ulkoiseen kuvapalveluun.
Jos tarvitset apua tilin aktivoimisessa tai jokin muu toiminto on rikki, voit lähettää viestin admin miukumauku tuoksufoorumi pistefi.
Ajattelin avata uuden ketjun tuoksubongauksille. Törmäsitkö todella tymäkkään / hyvään / pahaan tuoksuun jonkun ihmisen yllä julkisissa tiloissa? Käyttääkö työtoverisi liikaa tuoksua? Yllättikö joku tuoksuvalinnallaan?
Itse voisin aloittaa eilisen bongauksella. Anttilan tuulikaapissa tuli vastaan kaksi tummahipiäistä silminnähden iloista miestä, joista jompi kumpi tai kumpikin oli aloittanut kesäkauden kippaamalla päälleen pullollisen Escadan Taj Sunset kesätuoksua. Juuri siis sitä, mikä on teinitytöille ja nuorille naisille suunnattu. Noh, miksi tuon tunnistin.. Pidän siitä itsekin todella paljon! Ihanaa auringonpaistetta, hyvää mieltä ja mangoa pullotettuna. Pakko sanoa että kyllä hymyilytti koko matkan kotiin.
Eilen yöbussissa ihmettelin että mistä tuo tymäkkä keltaisen wunderbaumin ja röökin tuoksu oikein tulee!??!! Siis ihan niin kuin olisi istahtanut aikakoneeseen ja päätynyt 90-luvulle johonkin noppatojotaan! Kunnes hoksasin että bussin takaosassa istui joku lippatukka joka oli kipannut ilmeisesti jotain halpiskopiota Le Malesta oikein roppakaupalla päälleen. Parasta tässä on se että tuo oli ns työmatkabussi, ja koska itse nousin teollisuusalueelta kyytiin niin on melko varmaa että tuo tapaus oli työmaalta kotiin päin tulossa. Miten kukaan kehtaa haista töissään tuollaiselle kysyn vaan?
Tuoksuni: Vihreät Un Jardin En Mediterranee, Hermes Herba Fresca, Guerlain Untitled, Maison Martin Margiela Infusion di Vetiver, Prada Fico di Amalfi, Aqua di Parma Eloge du Traitre, Etat Libre d'Orange Thundra, Profumum Roma The Smell of Weather Turning, Lush, mini Green, Diesel, mini Ninfeo Mio, Annick Goutal, dekantti
Itämaiset Douce Amere, Serge Lutens Le Feu, Issey Miyake L'Or, Torrente All About Eve, Joop Aziyade, Parfum d'Empire Type D, Henrik Vibskov Poison, Dior, mini
Ambrat ja muut pihkat Ambre Sultan, Serge Lutens Ambre Precieux,Maitre Parfumeur et Gantier Ambra, Etro Amber, l'Occitane L' Air du Desert Marocain, Tauer, dekantti Amber Oud, By Kilian, mini Sables, Annick Goutal, dekantti Fiori di Ambra, Profumum Roma, dekantti Myrrhe Ardente, Annick Goutal, dekantti
Savut
Ambre Narguile, Hermes Avignon, Comme des Garçons Tea for Two, L'Artisan (minulle tämä on savu)
Vaniljat ja gourmandit
Vanille Absolu, Montale Spiritueuse Double Vanille, Guerlain, dekantti Tonka Imperiale, Guerlain, dekantti Mandorlo di Sicilia, Aqua di Parma Jeux de Peau, Serge Lutens Woodcoffee, Comme des Garçons
Puu ja vetiveri Chene, Serge Lutens Indochine, Parfumerie Generale Sycomore, Chanel Absinth, Nasomatto Fille en Aiguilles, Serge Lutens
Työtuoksut, sitrus ja raikkaat mausteet Voyage, Hermes Poivre Samarcande, Hermes, mini Light Blue, Dolce & Cabbana
Kukat Iris Pallida, L'Artisan Jasmin et Cigarrette, Etat Libre d' Orange L'Essence, Balenciaga L'Ombre Dans l'Eau, Diptyque, dekantti
Pehmeät ihotuoksut, myskit ja nahka "M", Six Scents, series three Musc Ravageur, Frederick Malle, mini Duel, Annick Goutal, mini L, Lolita Lempicka ----------------------------------------------------- Näistä voisin luopua: Un Jardin Sur Le Nil, Hermes Pepper, jasmin... , Korres Au Masculin, Lolita Lempicka
Ostoslista: Aikataulutetut: The Different Company, Jasmin de Nuit James Heeley, Esprit du Tigre L'Artisan, Dzing! Olfactive Studio, Lumiere Blanche Byredo, Bullion Mark Buxton, Sleeping With Ghosts
Harkinnassa: Guerlain, Jicky (saa ostaa heti jos tulee vintage hyvään hintaan vastaan) Annick Goutal, Encens Flamboyant Olfactive Studio, Autoportrait Comme des Garcons, Jaisalmer YS Uzac, Pohadka Diptyque, Eau Lente Diptyque, Eau Duelle Serge Lutens, Bois de Violette Serge Lutens, Fumerie Turque L'Artisan, Bois Farine Agonist, Black Amber Comme des Garcons, Luxe Patchouli Parfumerie Generale, Aomassai Annick Goutal, Chevrefeuille
Minä huomasin tuossa viimeksi kaupungille päin kävellessä jollakulla niukan hienostuneen vetiverituoksun. Hajuetäisyydellä oli vain kolmen naisen ryhmä, mutta en sitten viitsinyt ryhtyä utsimaan mistä on kysymys .
Porhalsin yksi päivä kauppaan viereisen kerrostalon pihan läpi kauppareissulla fillarilla.
Yhden rapun suulla istuskeli penkillä yksikseen vanhempi mies.
Ohitin hänet noin kahden metrin päästä. Ohitus kesti noin sekunnin (no eipä kyllä sitäkään), mutta ehdin tuntea hänestä löyhyävän tuoksupilven.
Enpä tunnistanut tuoksua, mutta vahvaa se oli, ja sitä oli PALJON.
Vaikka tykkään itsekkin tuoksua aika vahvasti (muuten kuin töissä tms.) niin en olisi mielellään istahtanut hänen viereensä
Tuoksuni: Oriental-gourmand-chypre-floriental-fanaatikko. Pulloarkisto löytyy fragaranticasta ja Parfumosta samalla nimimerkillä. Lempparilinjat Lutens, Mugler, Malle ja vanha Guerlain.
Luulin tykkääväni Body Kourosista. Aamubussissa matkustanut nuori mies tuntui tykkäävän kanssa. Puolen tunnin yliannostuksen jälkeen en ole varma tykkäänkö enää. Ja annostelen itse jatkossa taatusti tuoksuja hillitymmällä kädellä jos olen lähdössä ihmisten ilmoille.
Tuoksuni: Pidän luonnostani orientaaleista, nahkoista ja puista. Kukista iiriksestä, ruususta, mimosasta ja narsissista. Pidän eläimellisistä tuoksuista. Vihreys tuoksuissa kiehtoo. Olen oppinut tykkämään aldehydeistä ja tuberoosasta.
En ole hillitön hedelmäfani enkä tajua suurta osaa fruity floraleista.
Suosikkeja: Chanel No. 19 ja No. 5 Diorin Leather Oud, Eau Noire ja Eau Sauvage. Comme des Garconsin Avignon ja Zagorsk. Chanelin La Pausa, Coromandel ja Antaeus. The Different Companyn Divine Bergamote. Caronin Yatagan ja Farnesiana. Andy Tauerin L'Air du Desert Marocain, Miriam, Loretta, Ingrid ja Phi. Guerlainin Tonka Imperiale, Bois d'Armenie ja Cuir Beluga. Jean Desprezin Bal a Versailles. MPG:n Eau de Iles. Aedes de Venustas EDP. Guerlainin Aqua Allegoria Nerolia Bianca. histoires de Parfumsin Defile New York.
Tämäkin Sokoksella sattunutta. Olin parikymppisen kaverini kanssa Guerlainin hyllyllä La Petite Robe Noiren kimpussa, kun yhtäkkiä joku otti harteistani hennolla otteella takaapäin kiinni ja sanoi, että "voisivatko ROUVAT hieman siirtyä, niin pääsen laittamaan lempituoksuani Shalimaria". Eipä ole ennen rouvaksi kutsuttu! Vaihdettiin sitten tämän Sokosmummon (helpommin lähestyttävä versio Stockamummoista) kanssa muutama sana Shalimarista, hänen suihkiessaan sitä päälleen niin useita kertoja etten pysynyt laskuissa mukana.