Tuoksufoorumi on siirretty uudelle palvelimelle ja samalla yli kymmenen vuotta vanha phpbb-ohjelmisto päivitettiin tuoreimpaan versioon.
  • Foorumi toimii nyt kivasti myös puhelimissa ja muissa mobiiliselaimissa.
  • Vuosia jumissa ollut sähköpostin lähetys on myös korjattu, ja nyt uusien tilien rekisteröiminen ja salasanojen palautuslinkkien lähettäminen onnistuu taas.
  • Lisäksi liitetiedostojen lisääminen on taas sallittua, eli kuvia ei tarvitse käydä erikseen lisäämässä johonkin ulkoiseen kuvapalveluun.
  • Jos tarvitset apua tilin aktivoimisessa tai jokin muu toiminto on rikki, voit lähettää viestin admin miukumauku tuoksufoorumi pistefi.
t. Ylläpito

Yleinen höpöttelyketju

Vapaata keskustelua foorumille rekisteröityneille. Ei näy vierailijoille - ja hakukoneiden botit eivät käy täällä.

Valvojat: Kamicha, Gogol, Mohn

Avatar
Kamicha
Viestit: 3316
Liittynyt: 28 Maalis 2012, 20:24
Tuoksuni: Vihreät
Un Jardin En Mediterranee, Hermes
Herba Fresca, Guerlain
Untitled, Maison Martin Margiela
Infusion di Vetiver, Prada
Fico di Amalfi, Aqua di Parma
Eloge du Traitre, Etat Libre d'Orange
Thundra, Profumum Roma
The Smell of Weather Turning, Lush, mini
Green, Diesel, mini
Ninfeo Mio, Annick Goutal, dekantti

Itämaiset
Douce Amere, Serge Lutens
Le Feu, Issey Miyake
L'Or, Torrente
All About Eve, Joop
Aziyade, Parfum d'Empire
Type D, Henrik Vibskov
Poison, Dior, mini

Ambrat ja muut pihkat
Ambre Sultan, Serge Lutens
Ambre Precieux,Maitre Parfumeur et Gantier
Ambra, Etro
Amber, l'Occitane
L' Air du Desert Marocain, Tauer, dekantti
Amber Oud, By Kilian, mini
Sables, Annick Goutal, dekantti
Fiori di Ambra, Profumum Roma, dekantti
Myrrhe Ardente, Annick Goutal, dekantti

Savut

Ambre Narguile, Hermes
Avignon, Comme des Garçons
Tea for Two, L'Artisan (minulle tämä on savu)

Vaniljat ja gourmandit

Vanille Absolu, Montale
Spiritueuse Double Vanille, Guerlain, dekantti
Tonka Imperiale, Guerlain, dekantti
Mandorlo di Sicilia, Aqua di Parma
Jeux de Peau, Serge Lutens
Woodcoffee, Comme des Garçons

Puu ja vetiveri
Chene, Serge Lutens
Indochine, Parfumerie Generale
Sycomore, Chanel
Absinth, Nasomatto
Fille en Aiguilles, Serge Lutens

Työtuoksut, sitrus ja raikkaat mausteet
Voyage, Hermes
Poivre Samarcande, Hermes, mini
Light Blue, Dolce & Cabbana

Kukat
Iris Pallida, L'Artisan
Jasmin et Cigarrette, Etat Libre d' Orange
L'Essence, Balenciaga
L'Ombre Dans l'Eau, Diptyque, dekantti

Aromaattiset, mausteiset
Gris Clair..., Serge Lutens

Pehmeät ihotuoksut, myskit ja nahka
"M", Six Scents, series three
Musc Ravageur, Frederick Malle, mini
Duel, Annick Goutal, mini
L, Lolita Lempicka
-----------------------------------------------------
Näistä voisin luopua:
Un Jardin Sur Le Nil, Hermes
Pepper, jasmin... , Korres
Au Masculin, Lolita Lempicka
Ostoslista: Aikataulutetut:
The Different Company, Jasmin de Nuit
James Heeley, Esprit du Tigre
L'Artisan, Dzing!
Olfactive Studio, Lumiere Blanche
Byredo, Bullion
Mark Buxton, Sleeping With Ghosts

Harkinnassa:
Guerlain, Jicky (saa ostaa heti jos tulee vintage hyvään hintaan vastaan)
Annick Goutal, Encens Flamboyant
Olfactive Studio, Autoportrait
Comme des Garcons, Jaisalmer
YS Uzac, Pohadka
Diptyque, Eau Lente
Diptyque, Eau Duelle
Serge Lutens, Bois de Violette
Serge Lutens, Fumerie Turque
L'Artisan, Bois Farine
Agonist, Black Amber
Comme des Garcons, Luxe Patchouli
Parfumerie Generale, Aomassai
Annick Goutal, Chevrefeuille
Paikkakunta: Helsinki

Re: Yleinen höpöttelyketju

Viesti Kirjoittaja Kamicha »

Kiitos, ihana pohjoisen asukki :pusi: !

Tänäänkin on ollut hyvä päivä. Aamun vaan lorvailin, kävin lounaalla paikallisessa pubissa, söin hampurilaisen ja join kaljan. Nyt olen puuhaillut kuistin ovien kimpussa, sain kaikki helat liikkumaan kunnolla ja lukitussalpojen vastareiät porattua sopivaan kokoon / oikealle kohdalle. Ikävä kyllä ulkopuolen toinen ovi taitaa olla kiero. Kän katsomassa, löytyisikö varastosta jotain riittävän jämäkkää puuta vastavääntöön avuksi. Sopivia ruuveja pitäisi käydä ostamassa kahvan kiinnitystä varten - ja vähän puutavaraakin, joku on hätäisesti korottanyt kynnyksen reunaa laminaatinpalalla :roll: . Ja tarvittaisiin sitä vähän pystykarmeihinkin, nykyisellä rakenteella ulko-oven sivut ovat auki ns. taivasta myöten. Ihmekös joutuu hullun lailla ovenväliä tiivistämään talveksi...

Uloskin voisi mennä puuhailemaan, ihana auringonpaiste!
Oh deer.
Avatar
calypso
Viestit: 867
Liittynyt: 28 Joulu 2012, 03:55
Paikkakunta: Tampester

Re: Yleinen höpöttelyketju

Viesti Kirjoittaja calypso »

toxu kirjoitti:^ Hauska nähdä siutkin, calypso. Kauniit naiset & rumat miehet on tämän foorumin toinen nimi.
Kiitos! :romance-heartsmiley:
Jaakiem kirjoitti:Mikähän juttu tuo on? Kuvan ja äänen laatu, editointi, grafiikka ja käytetyn kaluston taso kertovat aika ammattimaisesta tekemisen tasosta.
Tyyppi on käsittääkseni ihan tavallinen opiskelijanuorukainen joka harrastaa videobloggaamista, ja jolla on ilmiselvästi hyvä mielikuvitus ja lahjakkuutta tuohon hommaan. :)

http://suomitube.fi/foorumi/index.php?topic=177.0
http://ainolehti.fi/timo-korpi-alaston-kulkuri/
Avatar
calypso
Viestit: 867
Liittynyt: 28 Joulu 2012, 03:55
Paikkakunta: Tampester

Re: Yleinen höpöttelyketju

Viesti Kirjoittaja calypso »

Ja kappas, hyvää syntymäpäivää Kamicha!
:aalto:
Avatar
Anna
Viestit: 1314
Liittynyt: 21 Huhti 2012, 20:08
Viesti:

Re: Yleinen höpöttelyketju

Viesti Kirjoittaja Anna »

Onnea Kamichalle! Ja kissoille pusut ja halit :pusi:
Avatar
Saila
Viestit: 160
Liittynyt: 27 Loka 2013, 00:17
Tuoksuni: http://www.fragrantica.com/member/328729/
Paikkakunta: Oulu

Re: Yleinen höpöttelyketju

Viesti Kirjoittaja Saila »

Sain eilen yllätys-pehmokirjeen Ranskasta. Päällä ei ollut lähettäjän tietoja ja mietin, että mikä ihme tämä voi olla. Eihän mulla nyt ole mitään näytteitä mistään tulematta... Kuoresta paljastui kunnon spray-näytteet Kilianin uusista tuoksuista eli Imperial Tea'sta ja Sacred Wood'sta. :aurinko: Tosi kiva yllätys! (Itse tuoksujen mahdollisesta kivuudesta en vielä osaa tosin sanoa, testailu joutuu nyt odottamaan parempaa hetkeä.) Mietin vaan, että millähän perusteella ne mulle nuo näytteet lähettivät... Ei sillä, että valittaisin. Tänne vaan kaikki ilmaisnäytteet! :happy-cheerleadersmileygirl:

Olin kerran tuolta Kilianilta tilaamassa näytteitä, mutta jätin homman kesken naurettavan kalliiden postikulujen vuoksi. Sen kerran jäljiltä mulla taitaa olla jotkin tunnukset tuonne Kilianille, ehkä ne on lähettänyt näytteet kaikille rekisteröityneille. Toinen vaihtoehto on, että olen voitanut jossain Fragrantican arvonnassa. Niihin otan kyllä aina osaa, jos vain sellaisen huomaan, paitsi niihin ärsyttäviin, joihin täytyy kirjoittaa jokin kommentti osallistuakseen. En vain muista onko noista ollut jotain arvontaa. Ootteko muut saaneet tuolta lähiaikoina postia? Ja toisekseen pitää nyt tässä yhteydessä kysyä, että onko teillä tiedossa joitain muita paikkoja, joihin kannattaa liittyä/rekisteröityä siinä toivossa, että joskus postista tipahtaa ilmaisnäytteitä?
Jaakiem
Viestit: 4094
Liittynyt: 26 Maalis 2012, 16:58

Re: Yleinen höpöttelyketju

Viesti Kirjoittaja Jaakiem »

Ei ole tippunut näytteitä viime aikoina. En muista, että olenko rekisteröitynyt Killianille.

Lutensilta tippuu näytteitä kerran, pari vuodessa. Laittavat aina tulemaan uuden julkaisunsa spraynäytteenä. Enkä ole tilannut niistä yhtään, kun noista viime vuosien tuoksuista ei ole löytynyt kiinnostavia. Ne jotka todennäköisesti olisivat mieluisia, niin niistä taas ei saa näytteitä. Niitä vahanäytteitä en rupea kerjäämään, kun en niistä oikein tahdo saada paljoa irti.

Lähettäisiköhän Eldo näytteitä, jos tilaisi niiden uutiskirjeen?
Jaakiem
Viestit: 4094
Liittynyt: 26 Maalis 2012, 16:58

Re: Yleinen höpöttelyketju

Viesti Kirjoittaja Jaakiem »

Nyt on tilattu näytteitä Surrenderilta. Jos jollekulle ei tule uutiskirjettä, niin lauantain voimassa oleva koodi oli TWOYEARS. Tilasin muun muassa näytteen Derbystä.
Avatar
calypso
Viestit: 867
Liittynyt: 28 Joulu 2012, 03:55
Paikkakunta: Tampester

Re: Yleinen höpöttelyketju

Viesti Kirjoittaja calypso »

Jaakiem kirjoitti:Ei ole tippunut näytteitä viime aikoina. En muista, että olenko rekisteröitynyt Killianille.

Lutensilta tippuu näytteitä kerran, pari vuodessa. Laittavat aina tulemaan uuden julkaisunsa spraynäytteenä. Enkä ole tilannut niistä yhtään, kun noista viime vuosien tuoksuista ei ole löytynyt kiinnostavia. Ne jotka todennäköisesti olisivat mieluisia, niin niistä taas ei saa näytteitä. Niitä vahanäytteitä en rupea kerjäämään, kun en niistä oikein tahdo saada paljoa irti.

Lähettäisiköhän Eldo näytteitä, jos tilaisi niiden uutiskirjeen?
Vaatiikohan tuo Lutensilta näytteiden saaminen sitä että on tilannut noiden verkkokaupasta? Olen rekisteröitynyt ja uutiskirjeen tilaaja, mutta eipä ole ilmaisnäytteitä näkynyt. :sad:
Jaakiem
Viestit: 4094
Liittynyt: 26 Maalis 2012, 16:58

Re: Yleinen höpöttelyketju

Viesti Kirjoittaja Jaakiem »

Ne ovat laittaneet aina sähköpostia, että nyt tulee uusi tuoksu ja jos kiinnostaa, niin pitää pyytää siitä se näyte. Mäkään en ole tilannut niiltä mitään vielä verkkokaupasta.
Njaalgahaisyeini
Viestit: 838
Liittynyt: 05 Loka 2013, 04:00
Paikkakunta: Perä mettä

Re: Yleinen höpöttelyketju

Viesti Kirjoittaja Njaalgahaisyeini »

Jaakiem kirjoitti:Ne ovat laittaneet aina sähköpostia, että nyt tulee uusi tuoksu ja jos kiinnostaa, niin pitää pyytää siitä se näyte. Mäkään en ole tilannut niiltä mitään vielä verkkokaupasta.
Onko ne ilmaiset niitä vahanäytteitä?
Jaakiem
Viestit: 4094
Liittynyt: 26 Maalis 2012, 16:58

Re: Yleinen höpöttelyketju

Viesti Kirjoittaja Jaakiem »

Uusista tuoksuista voi saada jakelukampanjan aikana spraynäytteen. Se tulee tukevassa pahvisessa kirjekuoressa, minkä sisällä pienempi pahvilaatikko, jossa on näyte muovisprayssa.

Vahanäytteitä saa kai kerjäämällä muulloinkin. Nyt taisi olla vasta kampanja, että kun tilaat pullon, niin saat kaikki tuoksut vahanäytteinä.
Njaalgahaisyeini
Viestit: 838
Liittynyt: 05 Loka 2013, 04:00
Paikkakunta: Perä mettä

Re: Yleinen höpöttelyketju

Viesti Kirjoittaja Njaalgahaisyeini »

Ok, hyvä tietää... Onko joku tilannut Sergeltä suoraan mitään ja saako niiltä ruinattua normaalina aikana näytteitä muista tuoksuista?
Avatar
Kosmoskukka
Viestit: 2426
Liittynyt: 01 Kesä 2012, 19:14
Tuoksuni: http://www.fragrantica.com/member/26278/
Ostoslista: Tämä vaihtelee kuukausittain. Joten.. en laita tänne mitään, mutta fragranticalta voi katsoa "tahto" listaa. Sitä päivitän.
Paikkakunta: Oulu

Re: Yleinen höpöttelyketju

Viesti Kirjoittaja Kosmoskukka »

On tilattu, ja vähän niukasti näytteitä pakkaavat pakettiin mukaan (lue... tottunut Place Vendomen Stevenin 10-15 näyte kylkijäisiin... hihhih!)
Thougts begome things... choose the good ones!
Jaakiem
Viestit: 4094
Liittynyt: 26 Maalis 2012, 16:58

Re: Yleinen höpöttelyketju

Viesti Kirjoittaja Jaakiem »

Mun Escentual-paketti on tullut. En ehtinyt vielä hakea. Kauhee kiire ja ressi. En oo edes tuoksua ehtinyt.
Jaakiem
Viestit: 4094
Liittynyt: 26 Maalis 2012, 16:58

Re: Yleinen höpöttelyketju

Viesti Kirjoittaja Jaakiem »

Saksasta tullut swappipaketti. Pitää hakea se postista tänään. Se on YSL pour homme hc. Oli sokkoswappi, joten odotan mielenkiinnolla. Se on tehty mielenkiintoiseen aikaan, kun 70-luvulle käännettiin selkää, tuoksuista väheni sammaleisuus, mutta tukeva aromaattisuus säilyi.
Vastaa Viestiin